28.11.2019
27 listopada 2019 r. Światowa Agencja Antydopingowa (dalej: WADA) wprowadziła do powszechnego obiegu aplikację na smartfony o nazwie „Athlete Central”. Nowe rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim zawodnikom, którzy na podstawie wewnętrznych przepisów WADA mają obowiązek spełniać wymogi dotyczące „Whereabout Rules” – zasad odnoszących się do miejsca pobytu.
Omawianą aplikację stworzono w ramach Systemu Administracji i Zarządzania Antydopingowego (ADAMS). Tytułem przypomnienia wskażę, iż celem ADAMS jest przetwarzanie danych profesjonalnych sportowców, związanych z kontrolą antydopingową. Mowa tu przede wszystkim o historii badań, wynikach laboratoryjnych, paszporcie biologicznym, lekach przyjmowanych w ramach dopuszczalnych odstępstw terapeutycznych, naruszeniach przepisów antydopingowych oraz miejscu pobytu sportowca.
Konieczność ujawniania miejsca pobytu wynika ze Światowego Kodeksu Antydopingowego (Kodeks)[1] oraz międzynarodowego standardu WADA - International Standard for Testing and Investigations (dalej: ISTI), a dokładniej Aneksu I owego dokumentu[2].
Art. 2.4. Światowego Kodeksu Antydopingowego
The following constitute anti-doping rule violations:
Whereabouts Failures
Any combination of three missed tests and/or filing failures, as defined in the International Standard for Testing and Investigations, within a twelve-month period by an Athlete in a Registered Testing Pool.
Jak widać, wystarczy trzykrotne niewypełnienie przez sportowca obowiązków przewidzianych w ISTI, w okresie 12 miesięcy, aby jego działanie zostało uznane za naruszenie w świetle Kodeksu. Przywołany przepis nabiera dodatkowego znaczenia w momencie zapoznania się z wymogami dotyczącymi miejsca pobytu określonymi w art. I.3.1 oraz I.3.2 Aneksu I do ISTI.
Zgodnie z art. I.3.1. Aneksu I, co kwartał zawodnicy zobowiązani byli do przedłożenia właściwej organizacji antydopingowej dotyczących ich danych związanych z miejscem pobytu, obejmujących co najmniej:
a) dokładne dane do korespondencji, na które będą wysyłane sportowcowi wszelkie dokumenty i powiadomienia;
b) wszelkie przypadłości, które mogą mieć wpływ na przeprowadzenie sesji pobierania stosownych próbek dla celów laboratoryjnych;
c) zgodę na przekazywanie danych dotyczących miejsca pobytu innym podmiotom współpracującym z WADA i realizującym zadania antydopingowe;
d) dokładne dane adresowe każdego miejsca, w którym zawodnik, w nadchodzącym kwartale, każdego dnia, będzie nocował;
e) dokładne dane adresowe każdej lokalizacji, w której zawodnik w nadchodzącym kwartale, każdego dnia, będzie trenował, pracował lub prowadził inną regularną aktywność (np. szkołę) wraz z ramami czasowymi wszystkich wymienionych aktywności;
f) harmonogram wszystkich zawodów, w których zawodnik weźmie udział, ich adresy, lokalizacje i ramy czasowe.
Ponadto art. I.3.2. Aneksu I, nakłada obowiązek precyzyjnego wskazania jednej godziny, każdego dnia, w przedziale od godziny 5 do 23, podczas której zawodnik będzie dostępny do przeprowadzenia testów na okoliczność występowania dopingu w jego organizmie.
I.3.2 Aneksu I
Subject to Article I.3.3, the Whereabouts Filing must also include, for each day during the following quarter, one specific 60-minute time slot between 5 a.m. and 11 p.m. each day where the Athlete will be available and accessible for Testing at a specific location.
Bez trudu można stwierdzić, że powyższe wymagania są wyjątkowo restrykcyjne, a dodatkowo uciążliwe dla sportowców, chociażby ze względu na konieczność przewidzenia z góry, co i gdzie będzie się robiło w ciągu najbliższego kwartału. Z tego też powodu postanowiono wprowadzić tytułową aplikację na telefon, dzięki której zawodnicy mają możliwość uzupełniać informacje dotyczące ich lokalizacji na bieżąco, m.in. dzięki geolokalizacji oraz pełnej integracji z systemem ADAMS. Wprowadzenie Aplikacji nie wpływa na obowiązywanie przywołanych przepisów. Może jednak ułatwić wypełnianie obowiązków i ograniczyć kary za ich pogwałcenie, takie jak chociażby dyskwalifikacja. Na marginesie warto podkreślić, że podczas projektowania Athlete Central, WADA pozostawała w stałym kontakcie z zawodnikami, którzy dzielili się swoimi opiniami i testowali Aplikację.
Osoby zainteresowane pogłębieniem tematu zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu przygotowanego przez WADA, opowiadającego o projektowaniu Athlete Central[3].
https://www.youtube.com/watch?time_continue=214&v=BkXi6J4FtIM&feature=emb_logo
Omawiane w dzisiejszym blogu rozwiązanie można uznać za satysfakcjonujące dla atletów, jak i przemyślane pod kątem realizacji założeń antydopingowych, ugruntowanych w przepisach wewnętrznych WADA. Czy aplikacja rzeczywiście spełni pokładane w niej nadzieje? Biorąc pod uwagę obecną rzeczywistość, prawdopodobnie tak.
fot. pixabay
[1] Cała treść dostępna na oficjalnej stronie WADA: https://www.wada-ama.org/en/resources/the-code/world-anti-doping-code;
[2] Cała treść dostępna na oficjalnej stronie WADA: https://www.wada-ama.org/en/resources/world-anti-doping-program/international-standard-for-testing-and-investigations-isti
[3] Materiał dostępny również pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?time_continue=214&v=BkXi6J4FtIM&feature=emb_logo
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.