05.12.2016
Statut – niby sprawa oczywista, zagadnienia na pierwszy rzut wydaje się banalne. W dzisiejszym jednak wpisie odniosę się do tej tematyki, żeby podkreślić jak istotne znaczenie ma statut dla klubu sportowego, jak wiele w jego funkcjonowaniu zależy od postanowień statutu.
Bez wątpienia uchwalenie statutu jest najważniejszą czynnością w momencie tworzenia stowarzyszenia. Określa on ustrój stowarzyszenia, organizację i sposób jego działania. Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (u.p.s.) w art. 10 wskazuje, jakie obszary powinien w szczególności regulować statut. Dlaczego statut jest aż tak ważny – poniżej tylko kilka przykładów.
- Podejmowanie uchwał. O czym wskazywałam w swoim wcześniejszym wpisie ,,Problem z uchwałami” (https://milldyvax.com/problem-z-uchwalami.html).
- Reprezentowanie klubu sportowego. W trakcie działalności klubu sportowego należy zwracać uwagę, kto zgodnie z postanowieniami statutu jest uprawniony do reprezentowania i składania oświadczeń woli w imieniu klubu, w tym w sprawach z zakresu praw i obowiązków majątkowych. Jest to ważne chociażby w momencie składania wniosków w różnego rodzaju konkursach o dofinansowanie działań klubu. Przykładowo podczas ostatniego programu KLUB okazało, się, że na wniosku podpisy złożyły osoby, które według statutu nie były uprawnione do dokonywania tego rodzaju czynności. Wniosek pomimo, że w pozostałej części był prawidłowo uzupełniony, ze względu na wskazaną pomyłkę został odrzucony.
- Działalność klubu pod kątem opodatkowania. Sam fakt posiadania statusu fundacji czy taż stowarzyszenia nie kreuje z mocy prawa określonych zwolnień podatkowych. Przykładowo: Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są m.in. dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 marca 2014 r.(sygn.. II FSK 962/12), aby podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p., musi spełniać następujące warunki: jego celem statutowym musi być działalność wymieniona w cytowanym przepisie, uzyskane dochody muszą być wydatkowane na ten cel, wydatkowanie na cel statutowy musi mieć charakter rzeczywistego wsparcia działalności preferowanej przez ustawodawcę. Zaznaczyć należy, że zwolnienie nie będzie przysługiwało w sytuacji, w której dochód wprawdzie zostanie przeznaczony na cele wskazane w ustawie, ale niezawarte w statucie klubu. Zwolnione są więc poszczególne sfery działań społecznych prowadzonych przez te organizacje. Wobec tego ważne jest, aby z prowadzonej dokumentacji wynikało, że dana organizacja prowadzi działalność zgodnie z postanowieniami odpowiednich przepisów, co w konsekwencji będzie pozwalało na skorzystanie z określonego zwolnienia podatkowego.
Art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o CIT stanowi natomiast, że zwolnienie obejmuje dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego. Dochody organizacji pożytku publicznego są zwolnione z podatku dochodowego w części przeznaczonej na działalność statutową z wyłączeniem działalności gospodarczej. Organizacja pożytku publicznego prowadząca działalność gospodarczą – zgodnie z treścią art. 6 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (u.d.p.p.) może prowadzić działalność odpłatną (za pobraniem wynagrodzenia), która nie jest działalnością gospodarczą. Dochód z działalności odpłatnej musi być przeznaczony wyłącznie na realizacje celów statutowych prowadzonych przez organizacje pożytku publicznego. Dla przypomnienia, zgodnie z Ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie działalność społecznie użyteczna to taka, która jest prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Sfera zadań publicznych została określona w art. 4 ust. 1 tejże ustawy. W związku z tym, pierwszym warunkiem jest sprawdzenie, czy działalność prowadzona przez organizację na pewno mieści w sferze zadań publicznych – inaczej mówiąc, czy mieści się w katalogu zadań, wymienionych w ustawie. Warto tu przypomnieć, że organizacja może prowadzić tylko taką działalność, jaka wynika z jej statutu, a dokładniej z części, gdzie opisane są cele i sposoby realizacji.
W statucie należy określić także, jaki organ jest właściwy do zwołania nadzwyczajnego walnego zebrania członków ( z reguły jest to zarząd, który zwołuje je z własnej inicjatywy lub na wniosek innego organu lub określonej liczby członków). Istotne jest uregulowanie w statucie problematyki kworumwymaganego dla możliwości odbycia walnego zebrania oraz konsekwencji jakie następują w sytuacji, gdy brak jest takiego kworum. Statut powinien określać czas kadencji zarządu, możliwość ponownego wyboru jego członków, ich funkcje oraz kompetencje, czy możliwe jest odwołanie zarządu jako całości czy poszczególnych jego członków podczas trwania kadencji.
Dopuszczalność zamieszczenia w statucie postanowień innych niż wskazane w art. 10 u.p.s. wynika wprost z treści tego przepisu. Ustawodawca bowiem posługuje się zwrotem, że statut zawiera ,,w szczególności”. Pamiętać jednak należy o tym, że granicę swobody członków stowarzyszenia wyznacza art. 3531 Kodeksu cywilnego. Swoboda członków stowarzyszenia wyznacza także właściwość statutu, ustawa czy też zasady współżycia społecznego. Szerzej na temat zasad swobody przy zawierania umów piałam w tekście ,,Co w kontraktach piszczy” (https://milldyvax.com/co-w-kontraktach-piszczy.html). Ograniczenia co do treści statutu zawierają np. art. 6, czy 11 u.p.s.
Oczywistym jest, że członków stowarzyszenia (klubu sportowego) mogą wiązać oprócz statutu postanowienia innych aktów wewnętrznych, np. regulaminów działalności poszczególnych władz stowarzyszenia, zasady etyki etc. Istnieje tutaj swoboda w ich ustanawianiu z zastrzeżeniem, że muszą być zgodne a prawem powszechnym, w tym przede wszystkim z prawem o stowarzyszeniach oraz statutem stowarzyszenia. W uzasadnieniu do wyroku z 8 kwietnia 2003 r., Sąd Najwyższy (IV CKN 39/01, Lex nr 78893) uznał, że, że statut czy regulamin przynależności - tu: stowarzyszeniowej jest rodzajem umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy stowarzyszeniem a jego członkami, a także między samymi członkami.
p.s. W ostatnim czasie, w związku z nowelizacją prawa o stowarzyszeniach pojawiły się pytania, czy kluby sportowe muszą dokonywać zmian w swoich statutach w zakresie regulacji dotyczących pełnomocników. Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 4 u.p.s. w umowach między stowarzyszeniem a członkiem zarządu oraz w sporach z nim stowarzyszenie reprezentuje członek organu kontroli wewnętrznej wskazany w uchwale tego organu lub pełnomocnik powołany uchwałą walnego zebrania członków (zebrania delegatów). Należy wskazać, że przepis ten stanowi samodzielną, nie wymagającą zapisu w statucie, podstawę działania i tylko te stowarzyszenia, które mają obecnie odmiennie uregulowaną tę kwestię muszą postanowienia swoich statutów dostosować do nowych regulacji.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.