16.05.2016
Temat ustawy o grach hazardowych powraca co pewien czas na pierwsze strony gazet wywołując za każdym razem spore emocje. Nie inaczej jest i tym razem. Wczoraj wicepremier Jarosław Gowin przedstawił wstępne założenia zmian w/w ustawy. Wcześniej premier spotkał się z przedstawicielami związków sportowych, aby z nim przedyskutować kluczowe dla ustawy kwestie. Zapowiedzi szefa resortu nauki już spotkały się z dużą aprobatą prezesa PZPN oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Według przedstawionych informacji, zmiany mają wzorować się na rozwiązaniach występujących w Dani. Kraj ten cieszy się bardzo dobrą oceną jeżeli chodzi o branżę hazardową. Wprowadzone tam ostatnio regulacje znacznie wzmocniły ochronę przed praniem pieniędzy, zmieniły sposób naliczania opłat wobec licencjonowanych operatorów a także stworzyły nowy rodzaj licencji - dla tzw. jednodniowych lig fantasy.
U nas jedna ze zmian ma dotyczyć podatków. Wicepremier proponuje, aby zostały wprowadzone nowe stawki podatku dla poszczególnych rodzajów gier, a podatek byłby płacony od obrotów brutto. Dla zobrazowania spójrzmy jak przedstawia się ta kwestia obecnie. Zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (u.h):
Stawka podatku od gier wynosi dla:
1) loterii fantowej i gry bingo fantowe – 10%;
2) loterii pieniężnej – 15%;
3) gry liczbowej – 20%;
4) gry bingo pieniężne, gry telebingo, loterii audioteksowej i pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera – 25%;
5) gry na automacie, gry cylindrycznej, gry w kości, gry w karty, z wyłączeniem pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera – 50%;
6) zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt na podstawie zezwoleń udzielanych wyłącznie na ich urządzanie – 2,5% (propozycja 5%)
7) zakładów wzajemnych innych niż wymienione w pkt 6 – 12% (propozycja 30%)
Przechodząc do dalszej części wypowiedzi pomysłodawcy odnieśmy się do art. 86 – 88 u.h. Zgodnie z tymi przepisami działają obecnie trzy fundusze: Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, Fundusz Promocji Kultury oraz Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Ich przychodami są wpływy z dopłat z gier objętych monopolem państwa. I tak wynoszą one odpowiednio dla poszczególnych funduszy: 77%, 20% oraz 3%. Zgodnie z zapowiedzią, zwielokrotnione środki, które będą wpływały z podatku do budżetu w wysokości: 10% będą przeznaczane na ważne cele społeczne, 7% na wspieranie sportu młodzieżowego, a 3% na walkę z uzależnieniami od hazardu. Jak widać w ostatnim wariancie nie zmieniło się nic, ale dwa pozostałe brzmią obiecująco.
Kolejnym obszarem, którego ma dotyczyć reforma jest poker. Ma on zostać ,,wyłączony” z u.h., miałaby nastąpić legalizacja rozgrywek pokerowych online oraz rozgrywek turniejowych organizowanych przez licencjonowane firmy. Ponadto zmiany mają umożliwić reklamowanie się firm bukmacherskich, w tym sponsorowanie sportu.
Czy zatem jest jakaś szansa, że jednak pójdziemy w kierunku dobrze funkcjonującego duńskiego wzorca? Trzymam kciuki, żeby tak było, bo przecież od dawna dyskutuje się nad wprowadzeniem ,,życiowych”, funkcjonalnych zmian, dostosowanych do potrzeb rynku. Pamiętajmy jednak, że to tylko zapowiedzi. Jak będą wyglądały legislacyjne losy projektu, czy spotkają się z aprobatą pozostałych polityków? O tym dopiero się przekonamy.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.