24.10.2014
W dzisiejszym blogu po raz kolejny wracamy do tematu sportu osób niepełnosprawnych. Tym razem chciałbym wskazać główne przyczyny piętrzących się problemów tej społeczności.
Jak powszechnie wiadomo większość sportowców w Polsce podczas swojej kariery spotyka się z problemem braku odpowiedniej infrastruktury sportowej, funduszy i wsparcia ze strony Państwa. Zagadnienie to jest powszechne, jednak walka z tymi przeciwnościami wcale nie jest jednakowo ciężka dla wszystkich. Pomimo wielu prób zmiany istniejącej sytuacji, sportowcy niepełnosprawni ciągle muszą przeskakiwać większe niż inni przeszkody.
Przede wszystkim, problemem sportowców niepełnosprawnych jest to, że ciągle w opinii wielu ludzi uprawianie przez nich wybranych dyscyplin jest mało atrakcyjnie wizualnie. Brzmi to brutalnie ale tak niestety jest. W konsekwencji takiego, notabene niezrozumiałego dla mnie podejścia, zmniejsza się zainteresowanie społeczne takim sportem. Sport osób niepełnosprawnych jest przez to ciągle marginalizowany. Nie interesują się nim media (a na pewno nie w takim zakresie jak powinny) i ma bardzo ograniczoną publiczność. A to właśnie publiczności oraz idąca za nią popularność sprawia, że dany osoba czy też dyscyplina staje się obiektem zainteresowania sponsorów. Oczywistym jest, że każdy sponsor chce aby podmiot, którego finansuje przynosił mu rozgłos i reklamę wśród jak najszerszego grona odbiorców. Jednym słowem popularność przynosi pieniądze i wsparcie – zarówno to prywatne jak i państwowe (nie trzeba tłumaczyć, że tam gdzie jest sukces, tam i politycy chcą zaznaczyć swój wkład).
Odwracając niejako opisaną sytuację, nie sposób nie zauważyć problemów sportowców niepełnosprawnych. Nie są oni popularni, nie zostają gwiazdami, na ich występy nie przychodzą rzesze fanów i nie zajmują pierwszych stron gazet w przypadku swoich sukcesów. To wszystko sprawia, że ciężej im znaleźć sponsorów i ciężej im przekonać władze (lokalne i centralne) aby zainwestowały w odpowiednią infrastrukturę. Z braku wspomnianej popularności i zainteresowania w społeczeństwie również są marginalizowani w mediach.
Ostatnimi czasy Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało robocze programy inwestycyjne planowane do realizacji w 2015 r. Wśród przewidywanych projektów możemy znaleźć budowę hal tenisowych, orlików lekkoatletycznych a nawet pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Nie ma w nich żadnej informacji na temat dostosowania tych obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych, nie mówiąc już o budowaniu wyspecjalizowanych, dedykowanych projektów, i raczej wątpliwe jest aby coś w tym zakresie się zmieniło. Oczyścicie są fundusze i programy wspierające bezpośrednio sportowców niepełnosprawnych i zrzeszające ich organizacje, jednak w dalszym ciągu znikome jest działanie w tej sferze „z urzędu , bez wcześniejszej walki o każdą złotówkę.
Podsumowując należy wskazać, że jak zwykle problemy niepełnosprawnych mają charakter złożony. Wszystkie wskazane czynnik oddziałują na siebie i tworzą swoiste „błędne koło . Nie możliwe jest abyśmy wpłynęli na wszystkie z nich jednocześnie, dlatego trzeba starać się działać systematycznie, małymi krokami. Kluczowa może okazać się zmiana mentalności i podejścia Nas, jako społeczeństwa. Jeżeli wykażemy się empatią i zainteresowaniem jest wielka szansa, że da to pozytywny impuls kolejnym elementom układanki, i w konsekwencji może doczekamy się strukturalnych zmian na poziomie centralnym.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.