15.12.2014
W ostatnich latach wzrasta liczba lodowisk w naszych miastach. Powstają przy ośrodkach sportu, szkołach czy centrach handlowych. Pozostając zatem w temacie sportów zimowych - kto odpowiada za wypadki na lodowisku? Warto także w tym zakresie powrócić do artykułów, które pojawiły się już na portalu: ,,O wyłączaniu odpowiedzialności za wypadki sportowe”, a także ,,Klauzule niedozwolone a organizowanie działalności sportowo-rekreacyjnej”.
Wybierając się na lodowisko warto zapoznać się z treścią obowiązującego na nim regulaminu, co jak się okazuje nie jest łatwe, gdyż dokonując losowo przeglądu stron internetowych kilkunastu lodowisk, kilka z nich nie zawierało tekstu regulaminu. Niewykluczone, że można się z nim zapoznać bezpośrednio przed wejściem na obiekt. I choć lektura nie należała do szczególnie porywających, bo w większości umieszczono w nich identyczne postanowienia, to jeden z regulaminów zdecydowanie się wyróżniał, m.in. dlatego, że w przeciwieństwie do pozostałych wskazywał także, gdzie można odpoczywać będąc na tafli, gdzie mogą jeździć osoby, które dopiero uczą się jeździć na łyżwach, jak powinna wyglądać jazda dzieci z rodzicami, do kogo należy się zgłaszać w przypadku zaistnienia rożnych sytuacji oraz szczegółowo opisano zgłaszanie przypadku zaistnienia nieszczęśliwego wypadku na terenie lodowiska.
Idąc na lodowisko każdy powinien mieć rozeznanie swoich umiejętności i przede wszystkim sam zadbać o swoje bezpieczeństwo np. poprzez założenie ochraniaczy oraz przestrzegając obowiązujących na nim zasad. W sytuacji nieszczęśliwego wypadku, w którym nie uczestniczył inny użytkownik lodowiska trudno doszukiwać się winnych, szukać przysłowiowej dziury w całym i wykrzykiwać, że ,,lód był za śliski”(bo i o takich przypadkach słyszałam). Po prostu - zdarzyło się. Każdy sport wiąże się z określonym ryzykiem. Inaczej sytuacja będzie wyglądała, jeżeli rzeczywiście nawierzchnia była nierówna, uszkodzona bądź np. wypożyczone łyżwy były w złym stanie technicznym, którego nie dało się stwierdzić przy ich wypożyczeniu. Wówczas podmiot odpowiedzialny za zarządzanie lodowiskiem będzie odpowiadał na zasadach winy (art. 415 k.c.).
Podobnie będzie wyglądała sytuacja, gdy na skutek zderzenia z innym łyżwiarzem poniesiemy uszczerbek na zdrowiu. W przypadku dochodzenia roszczeń należy rozważyć czy podmiot zarządzający lodowiskiem wprowadził regulamin korzystania z niego? Czy może zaniechał wprowadzenia takiego standardu korzystania z niego, który byłby bezpieczny dla jego użytkowników? Czy wprowadził ograniczenia dotyczące liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać na tafli i swobodnie się na nim poruszać? Jednak to po naszej stronie będzie udowodnienie, iż takie zaniechanie faktycznie miało miejsce. Uczestnik łyżwiarskiego wypadku może także ponieść odpowiedzialność karną w zależności od stopnia spowodowanych obrażeń (lekki, średni, bądź ciężki uszczerbek na zdrowiu).
Ze względu na wielość możliwych sytuacji (przypuszczam, że Państwo byliście nie raz świadkami różnych ,,ślizgawkowych” incydentów) w przypadku zaistnienia określonego zdarzenia każdy przypadek oczywiście powinno się indywidualnie rozpatrywać biorąc pod uwagę szereg okoliczności. Nie mniej, wskazałam dzisiaj ogólnie kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę korzystając z tego typu zimowych atrakcji bądź je organizując.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.