22.06.2014
Postulowałem już wprowadzenie przez FIFA odpowiedniej procedury medycznej po urazie głowy doznanym przez zawodnika podczas meczu, bo nie może być tak, że zamroczony i półprzytomny zawodnik wraca na boisko i dalej gra. Dziś pora na kolejny postulat.
O ile wprowadzenie przepisów podobnych do tych z boksu i sportów walki, które zabraniałyby wyjścia na boisko zamroczonemu zawodnikowi mogłyby uratować zdrowie niejednemu młodemu piłkarzowi grającemu w meczu juniorów czy trampkarzy, o tyle kolejna postulowana sprawa uchroniłaby władze światowej piłki przed kompromitacją.
Dyskusja na temat wprowadzenia dóbr cywilizacji i elektroniki do futbolu toczy się od wielu lat, ale nabrała dynamiki, choć nie pożądanego efektu po Mundialu w RPA i koszmarnej pomyłce z nieuznaną bramką Anglików. Po wielu deliberacjach udało się dojść do wprowadzenia na Mundial technologii Goal-Line.
A kiedy będą powtórki video? Po meczu Meksyk-Kamerun, w którym sędzia nie uznał dwóch prawidłowo zdobytych goli dla Meksyku oraz wczorajszym meczu Nigerii z Bośnia i Hercegowiną, którego wynik wypaczył sędzia, nie uznając prawidłowo strzelonego gola dla Bośni przy stanie 0:0. Później bramkę strzelił Peter Odemwingie i losy meczu się odwróciły. A jak grałoby się wówczas Nigeryjczykom gdyby przegrywali 0:1, nie remisowali bezbramkowo? a może prowadzący 1:0 Bośniacy poszliby za ciosem?
A gdyby była powtórka sędzia mógłby zobaczyć jak było naprawdę, bo czasem w mgnieniu oka, w przeciągu chwili arbiter nie jest w stanie dojrzeć wszystkiego, a decyzję musi podjąć. Byłby challenge jak w siatkówce czy tenisie można byłoby to sprawdzić i rozwiać wątpliwości, np. na żądanie trenera.
Oczywiście 2, maksymalnie 5 czelendżów to górna liczba do zastosowania w meczu, bo nieograniczone prawo do czelendżu zrobiłoby nam z meczu kinoteatr.
A to, że nie byłoby czelendżów na każdym meczu, bo taki argument słyszy się od lat, że albo na każdym stadionie albo na źadnym, to nie znaczy, na Mistrzostwa Świata czy kontynentów czy na najważniejsze rozgrywki klubowe na kontynencie albo rozgrywki ekstraklasy w poszczególnych krajach nie można wprowadzić takiego rozwiązania.
Można, a nawet trzeba i wierzę, że na Mundialu w Rosji będą już powtórki video i system czelendżowy. Tylko z liczbą czelendżów nie przesadzajmy.
My Polacy jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie w siatkówce, dlaczego nie w piłce nożnej?
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.