22.03.2016
PPP jest to umowny skrót od Partnerstwa Publiczno – Prywatnego. Mając okazję uczestniczyć w pracach, realizacji projektu przy zastosowaniu tejże formuły w dzisiejszym blogu chciałabym się odnieść do tego tematu. Są to zagadnienia obszerne i dość skomplikowane i ich szczegółowa analiza wykracza poza ramy tego rodzaju tekstów. Warto jednak zwrócić na nie uwagę pod kątem działalności sportowej, rekreacyjnej.
PPP daje możliwość pozyskania dodatkowego źródła środków finansowych. Podstawowym aktem prawnym w tym zakresie jest Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym – u.p.p.p.(Dz.U. 2009 nr 19 poz. 100 z późn.zm.). Zgodnie z art. 1 ust. 2 u..p. p. p. ,,Przedmiotem partnerstwa publiczno-prywatnego jest wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym”.
W skrócie chodzi o łączenie sektora publicznego z prywatnym w celu realizacji usług o charakterze publicznym, gdzie specyfika współpracy polega na dzieleniu ryzyka i korzystania ze specjalistycznej wiedzy podmiotu prywatnego. Partnerstwo może przybrać różne formy.
Gdzie formuła PPP ma największe szanse na wykorzystanie w działalności sportowej? Przede wszystkim są to inwestycje w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. Natomiast na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki znajduje się informacja, że zgodnie z założeniami Programu Rozwoju Turystyki do 2020 roku” partnerstwo publiczno-prywatne jest jednym z priorytetowych kierunków rozwoju turystyki w ciągu najbliższych lat.
Dla partnera prywatnego PPP ma służyć osiągnięciu efektu komercyjnego – zysku z inwestycji. Z kolei podmiot publiczny powinien się kierować uzyskaniem jak największych korzyści dla społeczeństwa. Zastosowanie formuły PPP powinno mieć miejsce wówczas, gdy realizacja danego projektu w ten sposób jest korzystniejsza w dłuższej perspektywie czasowej od realizacji tradycyjnymi metodami. Ważnym elementem, który powinien być nierozerwalnie związany z planowaniem zastosowania PPP są konsultacje społeczne mające uzasadnić decyzję podmiotu publicznego o wybraniu tego rodzaju sposobu realizacji określonej inwestycji. Rozważając wybór formuły PPP w celu realizacji zadań strony powinny pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach. Jeżeli chodzi o podmioty publiczne, to zwykle mają one zbyt wygórowane oczekiwania wobec prywatnych inwestorów, którzy z kolei liczą na krótkoterminową realizację i szybki zysk. Kolejną kwestią jest problem z podziałem ryzyka i zadań pomiędzy podmiotami, a także brakiem zespołu nadzorującego przedsięwzięcie, brak planu działania. Przede wszystkim należy określić jakie projekty, inwestycje chcemy realizować w ten sposób, dokonać szczegółowych analiz finansowych, prawnych, ekonomicznych czy technicznych, opracować harmonogram realizacji inwestycji.
Na rozwiniętych europejskich i światowych rynkach PPP występują tzw. miękkie projekty PPP, które są realizowane jako kolejny etap wdrażania tej formuły. Przeprowadzane są w oparciu o już istniejącą infrastrukturę, przy oczywiście współpracy podmiotów publicznych i prywatnych. Obejmują wsparcie, rozwój kapitału ludzkiego. Tutaj z kolei należy zwrócić uwagę na tzw. grassroots sport, tzn. amatorskie przedsięwzięcia sportowe o charakterze lokalnym, które wpisują się w ideę ,,sportu dla wszystkich”. W tym miejscu przypominam także o fundrisingu, o którymtraktował już jeden z moich wcześniejszych wspisów p.t. Fundrising . Ponadto warto śledzić projekty różnego rodzaju firm w zakresie CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu.
Należy więc pamiętać, że z PPP wiąże się wieloletnia współpraca podmiotu publicznego z partnerem prywatnym. Bardzo często po stronie podmiotu publicznego pojawia się jednak obawa przed skomplikowaną procedurą związaną z PPP. Warto więc w tym zakresie wcześniej zacząć budować odpowiednie relacje w zakresie współpracy służącej wymianie doświadczeń, dobrych praktyk, konferencji czy wizyt studyjnych itp. Na pewno PPP zyskuje na znaczeniu jako atrakcyjna forma realizacji zadań i jest jednym z tych narzędzi, które podmioty publiczne powinny rozważać przy planowaniu sportowo-rekreacyjnych przedsięwzięć.
Warto także zapoznać się z treścią Platformy Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.