16.06.2016
W toku swojej praktyki wielokrotnie reprezentowałem zawodniczki i zawodników w sporach z klubami sportowymi. Kilka tygodni temu (26 kwietnia br) wygrałem przed Sądem Polubownym Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej sprawę o zapłatę zaległego, należnego wynagrodzenia na rzecz zawodniczki od jednego z klubów Orlen Ligi.
Mija czas, a zawodniczka nadal nie ma pieniędzy na koncie. Nie mamy też orzeczenia sądu wraz z uzasadnieniem w przedmiotowej sprawie. Dwukrotnie już wnioskowałem o przesłanie odpisu orzeczenia, rzecz jasna z uzasadnieniem i powódka nadal nie otrzymała tego dokumentu, mimo iż na podstawie § 59 ust. 2 REGULAMINU SĄDU POLUBOWNEGO PROFESJONALNEJ LIGI PIŁKI SIATKOWEJ odpis orzeczenia ma zostać doręczony uczestnikom postępowania wraz z uzasadnieniem. Przepisy mówią także o tym, że orzeczenia sporządzane są na piśmie w terminie 14 dni od ich ogłoszenia, a 14 dni… już dawno minęło.
Klub nie zapłacił pieniędzy, a z pewnością wystąpi o licencję na grę w Orlen Lidze w sezonie 2016/17, a posiadanie licencji Polskiego Związku Piłki Siatkowej uprawniającej do udziału we współzawodnictwie sportowym jest zgodnie z § 13 ust. 4 REGULAMINU PROFESJONALNEGO WSPÓŁZAWODNICTWA W PIŁCE SIATKOWEJ jednym z warunków koniecznych do dopuszczenia klubu do udziału w rozgrywkach Ligi. Proces licencyjny już niebawem, klub oświadczy z pewnością, że nie posiada przeterminowanych zobowiązań wobec wierzycieli, w tym zawodniczek, a takie zobowiązanie jest tylko zawodniczka nie ma wyroku wraz z uzasadnieniem, żeby go pokazać i udowodnić niewiarygodność finansową klubu. Nie ma dokumentu, a jest stres.
W myśl art. 10 REGULAMINU WYDAWANIA LICENCJI KLUBOWYCH DLA DRUŻYN SZCZEBLA CENTRALNEGO POLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI SIATKOWEJ, klub nie może posiadać nie uzgodnionych z wierzycielami, co do spłaty w kolejnych terminach, zaległości finansowych z sezonu poprzedniego przekraczających 90 dni na dzień składania wniosku. W przypadku gdy klub posiada zobowiązania odroczone na mocy porozumienia z wierzycielami, klub ma obowiązek złożenia kserokopii dokumentu potwierdzającego porozumienie i określającego zasady spłaty należności. Wyrok wraz z uzasadnieniem byłby dowodem na istnienie takiej zaległości wobec wierzyciela – zawodniczki.
By udowodnić swoją wiarygodność, zgodnie z art. 18 ust. 1, wnioskodawca w procesie licencyjnym ma obowiązek dołączyć do wniosku oświadczenie klubu o braku bezspornych zaległości finansowych przekraczających 90 dni, w rozliczeniach klubu z zawodnikami, trenerami, PZPS, WZPS-ami, innymi klubami, wg stanu na dzień składania wniosku.
Wraz z zawodniczką nie mamy jak wykazać, że klub ma wobec niej zobowiązania i nie powinien dostać licencji, a nie możemy wykazać tego, bo nie posiadamy wyroku wraz z uzasadnieniem. Wnioskowaliśmy dwukrotnie. Wnioski były sporządzane prawidłowo. Słyszeliśmy już, że dokumenty zostały sporządzone, ale nie zostały podpisane, później znów, że dokumenty zostały wysłane, a gdyby były wysłane to by do nas dotarły. Nie ma wątpliwości co do istnienia zobowiązania, ale nie ma dowodu. Wygląda mi to na przedłużanie sprawy – krótko mówiąc - na mataczenie.
Nie chcę snuć spiskowych teorii, ale mam niefajne spostrzeżenie, które może rodzić podejrzliwość wobec działań Sądu Polubownego. I wypada spytać, gdzie ta sprawiedliwość?
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.