19.12.2014
Dobiega końca 2014 rok. Z reguły, większość z nas w nowym roku chciałoby, żeby coś się zmieniło. Nie będę zatem wyjątkiem i dlatego też do np. listy zmian regulacji sportu w Polsce dodałabym art. 50 Ustawy o sporcie.
Art. 50 u.s. stanowi: ,,1. Kto małoletniemu uczestniczącemu lub przygotowującemu się do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym podaje substancję zabronioną lub stosuje wobec niego metodę zabronioną w rozumieniu przepisów o zwalczaniu dopingu w sporcie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Tej samej karze podlega, kto bez wiedzy osoby uczestniczącej lub przygotowującej się do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym podaje jej substancję zabronioną lub stosuje wobec niej metodę zabronioną w rozumieniu przepisów o zwalczaniu dopingu w sporcie”.
Analiza powyższego przepisu pozwala na sformułowanie następujących wniosków. Po pierwsze, ze wskazanego przepisu wynika, że ustawodawca penalizuje zachowanie sprawcy skierowane wobec małoletniego sportowca. Tym samym pozostawia poza zakresem odpowiedzialności karnej art. 50 ust. 1 u.s. stosowanie dopingu wobec zawodników pełnoletnich. Tej problematyce poświęcony jest natomiast art. 50 ust. 2, w którym ustawodawca penalizuje zachowanie sprawcy w przypadku, tylko gdy podaje substancję zabronioną lub stosuje metodę zabronioną osobie bez jej wiedzy. Po drugie, omawianego czynu zabronionego nie można popełnić nieumyślnie, gdyż ustawa o sporcie wyraźnie tego nie przewiduje. Na podstawie omawianego przepisu nie poniosą także odpowiedzialności karnej małoletni sportowcy stosujący substancje zabronione lub metody zabronione.
Większość przypadków stosowania dopingu będzie w praktyce jednak związana z podawaniem substancji zabronionych lub stosowaniem metod zabronionych wobec osób pełnoletnich. Ograniczenie się ustawodawcy, co do karalności sprawcy tylko jeżeli jego działanie będzie wymierzone w stosunku do osoby małoletniej bądź pełnoletniej, ale niemającej wiedzy o podawania substancji czy stosowaniu metody zabronionej powoduje wiele zastrzeżeń. Nie jest zrozumiałe dlaczego stosowanie metod lub substancji zabronionych wobec tylko tych wymienionych podmiotów zostało poddane przez ustawodawcę tak szczególnej regulacji.
Wobec tego de lege ferenda zasadne jest dokonanie zmian w tym zakresie w ustawie o sporcie i poszerzenie zasięgu kryminalizacji art. 50 u.s. Jeżeli mają Państwo postulaty dotyczące zmiany przepisów prawa w zakresie sportu, to przypominam, że można je zgłaszać tutaj.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.