21.11.2014
Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przedstawił 40 propozycji, które zostały zawarte w dokumencie – Agenda 2020, czyli przyszłościowym, strategicznym planie działania Ruchu Olimpijskiego. Zostaną one omówione i poddane pod głosowanie na 127-ej sesji MKOI, która odbędzie się w dniach 8-9 grudnia w Monako.
Według Prezydenta MKOI, te zalecenia są jak kawałki układanki. Kiedy się je razem poskłada, to wyłania się obraz, który pokazuje wyjątkowść igrzysk olimpijskich oraz umacniającą się ich rolę w życiu społeczeństw. 40 zaleceń zostało zredagowanych po październikowej prezentacji przewodniczących poszczególnych grup roboczych tworzących treść postulatów. W skład grup wchodzili przedstawiciele Narodowych Komitetów Olimpijskich, ONZ, Google/YouTube, czołowych sponsorów MKOI oraz sportowców. Poniżej kilka przykładów z Agendy 2020.
Proponowane zmiany dotyczą przede wszystkim procesu ubiegania się miast o organizację igrzysk olimpijskich. Zakładają one m.in. możliwość organizacji imprez sportowych poza miasto – gospodarza, a nawet w wyjątkowych przypadkach organizacji igrzysk przez kilka państw, zmniejszenie kosztów organizacyjnych związanych z budową infrastruktury. Ponadto, utworzenie specjalnego telewizyjnego kanału olimpijskiego, stworzenie platformy dla sportu i sportowców przez cały rok, nie tylko w czasie trwania igrzysk, co ma stanowić ,,przestrzeń” do propagowania wartości olimpijskich, a także promować projekty o znaczeniu kulturalnym i humanitarnym. Miasta, które będą kandydować o organizacje igrzysk (w fazie przetargowej) także będą mogły reklamować się w tych mediach.
Oprócz tego, zaleca się zmniejszenie liczby sportowców, trenerów oraz członków tzw. sztabu pomocniczego sportowców. Wzmocnienie jednej z naczelnych zasad olimpizmu jaką jest zakaz dyskryminacji sportowców z powodu orientacji seksualnej. Ponadto zapewnienie przestrzegania podstawowych, uniwersalnych zasad związanych z dobrym rządzeniem, przejrzystością finansową (sprawozdanie finansowe MKOI ma zostać przygotowane zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej – MSSF) nawet jeżeli nie jest ono prawnie wymagane.
Część z przedstawionych punktów/zaleceń już występuje w Ruchu Olimpijskim. Ich powtórzenie może oznaczać, że dotychczasowe ich stosowanie było niedostateczne bądź stanowi podkreślenie ich znaczenia dla całej olimpijskiej społeczności. Część stanowi pewne novum. Nowe rozwiązania są podyktowane ewoluowaniem rzeczywistości społeczno-ekonomicznej, politycznej i przede wszystkim sportowej (co często podkreśla Prezydent MKOI). Co Państwo sądzicie o tej ,,olimpijskiej rewolucji”?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.