07.08.2013
W mediach sportowych przed rozpoczęciem sezonu 2013/2014 rozgrywek PGNiG Superligi w piłce ręcznej mężczyzn toczy się debata wśród trenerów, działaczy i samych zawodników dotycząca obecnego kształtu systemu tych rozgrywek. Obecny system budzi kontrowersję, w związku z czym coraz częściej pojawiają się postulaty dotyczące wprowadzenia odpowiednich zmian przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Zmian mających na celu nie tylko uatrakcyjnienia ligi, ale również sprawiedliwego wyłonienia zespołu, który rzeczywiście w trakcie całego sezonu był najlepszy. Ponadto podobnie jak w siatkarskiej Plus Lidze rozważa się zwiększenie liczby zespołów. Skoro pojawiają się coraz liczniejsze głosy w tej dyskusji warto zapoznać się z systemem obecnie obowiązującym oraz przedstawić propozycję najważniejszych zmian.
Regulamin rozgrywek PGNiG Superligi w piłce ręcznej mężczyzn obowiązujący w sezonie 2012/2013 (zwany dalej „Regulaminem”) w §3 ust. 2 stanowi, iż w „PGNiG Superliga mężczyzn- uczestniczy 12 zespołów tj. 9 zespołów, które zajęły miejsca od I do IX w rozgrywkach sezonu poprzedniego, 2 zespoły I ligi, które w rozgrywkach poprzedniego sezonu zajęły I miejsce w grupach A i B I ligi oraz zwycięzca barażu o PGNiG Superligę mężczyzn.”
Szczegółowe zasady systemu rozgrywek zostały uregulowane natomiast w §4 Regulaminu. System ten opiera się na tak zwanym systemie mieszanym tj. w I i II rundzie zespoły rozgrywają zawody systemem każdy z każdym, mecz i rewanż – każdy zespół rozgrywa po 22 spotkania. (§4 ust. 1 i 2 Regulaminu). Następnie na podstawie klasyfikacji po II rundach zespoły są dzielone na dwie następujące grupy:
Jako alternatywę dla obecnego systemu większość z wypowiadających się proponuje wprowadzenie tak zwanego systemu „dwóch szóstek”. A więc podziału ligi po dwóch rundach zasadniczych na dwie połówki z zachowaniem przez zespoły punktów zdobytych w fazie zasadniczej. Argumentem przemawiającym za tego rodzaju systemem rozgrywek, ma być większa sprawiedliwość przejawiająca w postaci konieczności utrzymania odpowiednio wysokiej formy przez zespoły w trakcie całego sezonu, a nie tylko „złapania formy” podczas play-offu.
Odrębną kwestią pozostaje kwestia powiększenia ligi o kolejne dwa zespoły. Tutaj bowiem zdania w środowisku piłki ręcznej są podzielone. Niektórzy już widzą na tyle silne zaplecze drużynowe w I lidze by można było rozszerzyć ilość drużyn w Superlidze. Inni natomiast wskazują, iż rozszerzenie Superligi powinno nastąpić dopiero wówczas, gdy poziom ligowy ulegnie wyrównaniu oraz gdy inne ważniejsze kwestie w zakresie systemu rozgrywek zostaną ostatecznie rozwiązane. W szczególności chodzi tutaj o wspomniany system rozgrywek czy powołania sportowej spółki akcyjnej, która będzie zarządzać ligą.
Jak do powyższej dyskusji podchodzi Związek Piłki Ręcznej w Polsce? Wydaje się, że na chwilę obecną o rewolucji należy zapomnieć. Wiceprezes do spraw marketingu ZPRP Bogdan Sojkin udzielając swojej opinii dla jednego z portali sportowych zaznaczył, iż w obecnych warunkach piłki ręcznej w Polsce system rozgrywek play-off jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Co więcej jako zaletę członek zarządu ZPRP podaje jego atrakcyjność trwającą przez cały sezon. Obecnie bowiem teoretycznie słabsze zespoły mogą trzymać w niepewności kibiców i sprawić im miłą niespodziankę w końcówce sezonu eliminując lepszy zespół. Ponadto podkreślono, iż o wprowadzeniu podobnego rozwiązania myśli niemiecka Bundesliga, a od wielu lat system ten sprawdza się w NBA i NH, które to jako ligi gier zespołowych powinny być stawiane za wzór. Kibice będą musieli również poczekać, co do ewentualnego rozszerzenia Superligi, gdyż zdaniem ZPRP perspektywa wprowadzenia zmian to proces co najmniej dwuletni poprzedzony ustaleniami z klubami, sponsorami i telewizją.
A więc środowisko piłki ręcznej, w przeciwieństwie do siatkarskiego, (czyli podjętych decyzjach o wprowadzaniu zmian w organizacji rozgrywek siatkarskiej Plus Ligi- rozszerzenia ligi o kolejne dwa zespoły i wprowadzenia od przyszłego sezonu draftu) na swoją rewolucję w rozgrywkach będzie musiało poczekać. Jednakże już teraz warto zastanowić się nad kwestią czy rozgrywki piłki ręcznej w Superlidze powinny być rozgrywane w systemie „play-off” czy „szóstek”?
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.