10.10.2019
Założenie klubu sportowego w formie stowarzyszenia, co do zasady wiąże się bezpośrednio z koniecznością rejestracji podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), prowadzonym przez sąd rejonowy właściwy dla miejsca siedziby zakładanego klubu. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły, który w dzisiejszym wpisie chciałbym przybliżyć.
Ów wyjątek został zawarty przez ustawodawcę w art. 4 ustawy o sporcie. Nie mam przy tym na myśli uczniowskiego klubu sportowego, o którym wielokrotnie wspominaliśmy na łamach portalu. Pragnę zwrócić Państwa uwagę na ustęp 7.
Art. 4 ustawy o sporcie
1) statut;
2) listę założycieli, zawierającą ich imiona i nazwiska, daty i miejsca urodzenia, miejsca zamieszkania oraz własnoręczne podpisy;
3) informację o adresie siedziby klubu sportowego.
Jak widać, rejestracji w ewidencji starosty podlega stowarzyszenie, które w swoim statucie nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że regulacja ta jest dość przejrzysta. Jednakże rzeczywistość jest zgoła inna. Główną osią problemu jest prawidłowe zinterpretowanie umieszczonego w przepisie „przewidywania” prowadzenia działalności gospodarczej.
Art. 10 ustawy prawo o stowarzyszeniach, wskazuje jakie elementy w szczególności powinny być zawarte w statucie. W punkcie 7 znalazł się „sposób uzyskiwania środków finansowych”. Mimo to, nie może być to traktowane równoznacznie z działalnością gospodarczą, bowiem istnieją różne sposoby zdobywania funduszy przez stowarzyszenie, a prowadzenie działalności gospodarczej jest tylko jednym z nich.
W tej sytuacji nieocenionym jest postanowienie sądu rejonowego w Toruniu z dnia 2 kwietnia 2013 r. (sygn. akt VI Gz 44/13). Skład orzekający stanął na stanowisku, że kluby sportowe inne niż uks działające w formie stowarzyszenia, których statuty przewidują prowadzenie działalności gospodarczej podlegają wpisowi do rejestru stowarzyszeń, a jeżeli podejmą tę działalność także obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Oznacza to, że w przypadku gdy w statucie wyraźnie zostanie wskazane, że stowarzyszenie nie będzie prowadziło działalności gospodarczej albo kwestie tą całkowicie się pominie, klub powinien być zarejestrowany w ewidencji właściwego starosty. Dopuszczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w przyszłości, skutkować powinno zainicjowaniem postępowania w przedmiocie wpisu do rejestru stowarzyszeń KRS. Z kolei podjęcie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Postępowanie ws wpisu do ewidencji prowadzonej przez starostę w zamyśle ustawodawcy miało być zdecydowanie krótsze i łatwiejsze niż postępowanie przed sądem rejestrowym. Zdarza się jednak, że nie wszystko odbywa się płynnie. Spowodowane jest to głównie różnicami organizacyjnymi w poszczególnych starostwach. O ile sama procedura została określona w art. 4 ustawy o sporcie i dedykowanym rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki o ewidencji klubów sportowych z dnia 18 października 2011 r., to formularze, na których składa się wniosek oraz wymagania, co do niektórych załączników i zawartości statutu są odmienne w zależności od konkretnego starostwa.
Z tego też powodu warto zasięgnąć specjalistycznej pomocy przed przystąpieniem do rejestracji klubu. Najlepiej na etapie tworzenia statutu. Pozwoli to zaoszczędzić czas oraz znacząco ograniczyć ewentualne niedociągnięcia. Masz pytania? Pisz na: bok@milldyvax.com
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.