07.02.2014
Zagadnieniem budzącym wiele wątpliwości u sportowców jest możliwość jednostronnego rozwiązania przez nich kontraktu sportowego. Chciałbym zatem przybliżyć temat, opierając się na przepisach prawa powszechnego, regulacjach polskich związków sportowych oraz orzecznictwie.
Zawodnicy z reguły związani są z klubami na podstawie umowy cywilnoprawnej (tzw. umowy o świadczenie usług sportowych) lub umowy o pracę, choć zdarzają się również przypadki istnienia więzi prawnej z klubem na podstawie członkostwa w stowarzyszeniu, które nie będą jednak przedmiotem dzisiejszych rozważań.
Czy przepisy prawa powszechnie obowiązującego dają możliwość jednostronnego rozwiązania umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług? Oczywiście, że tak.
Umowa o pracę: art. 30 kodeksu pracy:
§1 Umowa o pracę rozwiązuje się:
(...) 2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia); (...)
Umowa o świadczenie usług: art. 746 kodeksu cywilnego:
§ 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże, gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
Jak się do tego mają wewnętrzne przepisy polskich związków sportowych? Przykładowe zapisy.
Art. 233 ust. 4 Regulaminu Przynależności Klubowej w Sporcie Żużlowym:
Stronom kontraktu nie przysługuje prawo do jego jednostronnego wypowiedzenia, ani do odstąpienia od kontraktu z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach niniejszego regulaminu
Art. 14 ust. 2 Uchwały nr II/12 z dnia 19 maja 2002 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej
Stronom kontraktu nie przysługuje prawo do jego jednostronnego wypowiedzenia, ani do odstąpienia od kontraktu. Przeciwne postanowienia kontraktu są nieważne
Zainteresowane strony mogą jedynie zwrócić się do właściwych organów z wnioskiem o rozwiązaniem kontraktu. Już na pierwszy rzut oka widać sprzeczność z przepisami powszechnie obowiązującymi. Kwestią tą zajął się Sąd Najwyższy, który w dniu 24.01.2000 r. (sygn. III CKN 531/98) wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że Osoby uprawiające sport na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej na czas oznaczony i otrzymujące za to wynagrodzenie nie mogą tej umowy wypowiedzieć w każdym czasie z powołaniem się na art. 746 § 2 zd. 1 k.c. .
Orzeczenie to wzbudziło wiele kontrowersji w doktrynie, czego skutkiem było wydanie kilku glos. Co warte podkreślenia, nie wszystkie regulaminy określające kwestię przynależności zawodniczej zawierają normy analogiczne do przedstawionych wyżej przepisów PZM i PZPN. Czy w ich przypadku również zasadne jest ścisłe stosowanie się do wskazanego wyżej orzeczenia? Treść orzeczenia pozostawia wątpliwości. Trzeba po prostu liczyć na zdrowy rozsądek zainteresowanych stron i umiejętność osiągnięcia kompromisu co do rozwiązania umowy za porozumieniem stron.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.