24.08.2012
Jeszcze przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w piłce nożnej, wokół reprezentacji pojawiło się wiele kontrowersji związanych z usunięciem z koszulek piłkarzy godła narodowego. Po interwencji najwyższych władz państwowych, na piersi piłkarzy wrócił orzeł w koronie. Jednak co z trenerem? Franciszek Smuda często powtarzał, że jako trener w trakcie meczu najlepiej czuje się w stroju sportowym i tak prezentował się podczas finałów Mistrzostw Europy EURO 2012. Czy w trakcie występów reprezentacji trener nie powinien przypadkiem posiadać stroju, na którym widnieje godło narodowe i czy w obliczu znowelizowanych przepisów Smuda złamał prawo? Takie pytania zadawali mi często znajomi, czy osoby ze świata sportu. Przyjrzałem się przepisom i wszystko wskazuje na to, że nie mamy do czynienia z przekroczeniem norm prawnych. Przepis art. 13 ust. 2 Ustawy z 25 czerwca 2010 roku o Sporcie (Dz.U. z 2010 nr 127 poz. 857) znowelizowany Ustawą z 13 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych oraz ustawy o sporcie (Dz. U. z 2012 r. poz. 490) zawiera dyspozycję, że polski związek sportowy, w tym przypadku PZPN, ma obowiązek umieścić na stroju reprezentacji kraju godło Rzeczypospolitej Polskiej, chyba że przepisy międzynarodowej organizacji sportowej działającej w danym sporcie, do której należy polski związek sportowy (w tym przypadku FIFA i UEFA) zabraniają tego. Przepisy FIFA i UEFA są w tej kwestii elastyczne i nie zabraniają, ale też nie wskazują wprost stroju w jakim trener reprezentacji ma wystąpić podczas meczu. Brak jasnej definicji stroju reprezentacyjnego trenera i praktyka życiowa z meczów międzypaństwowych pokazują, że szkoleniowcy ubierają różne stroje: garnitury, mniej galowe marynarki połączone z mniej galowymi spodniami, dresy czy koszulki polo lub klasyczne t-shirt. Moim zdaniem strój założony przez Franciszka Smudę nie zalicza się do stroju reprezentacyjnego, a zatem nie podlega przepisowi wspomnianego już art. 13 ust. 2, tym bardziej, że w Ustawie o Sporcie i Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000, z późn. zm.) nie ma przepisu nakazującego trenerowi czy członkom sztabu szkoleniowego występowania podczas meczu w stroju reprezentacji. Ciekawe w jakim stroju będzie się prezentował podczas meczów nowy selekcjoner reprezentacji - Waldemar Fornalik?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.