07.11.2014
W poprzednich artykułach Łukasz Klimczyk kilkakrotnie poruszał szczegółowe kwestie dopingu w sporcie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że ten problem dotyka również sportowców niepełnosprawnych.
Temat ten jest bardzo szeroki i budzący wiele kontrowersji. W mediach wielokrotnie pojawiały się artykuły, wywiady i reportaże,w których autorzy rozwodzili się nad próbą jednoznacznego zakwalifikowania co tak naprawdę składa się na doping sportowców niepełnosprawnych. Kontrowersje wynikają z faktu, że sportowcy nieposiadający pełnej sprawności, aby móc funkcjonować lub uprawiać daną dyscyplinę sportu, muszą korzystać ze specjalistycznego sprzętu oraz poddawać się leczeniu farmakologicznemu – co w konsekwencji może spowodować, że poziomy pewnych substancji w ich organizmach mogą zostać zaburzone.
Najgłośniejsza związana ze specjalistycznym sprzętem dotyczyła Oskara Pistoriusa i jego protez z włókna węglowego. Zgodnie z orzeczeniem CAS mógł on, wykorzystując wskazany sprzęt, starować w zawodach razem z pełnosprawnymi sportowcami. Spor dotyczył trudności z oceną czy użytkowane przez niego protezy nie dawały mu przewagi nad przeciwnikami.
Jeśli chodzi o doping farmakologiczny to dla przykładu można wskazać, formę dopingu zwaną „boosting” - a więc podnoszenie ciśnienia tętniczego krwi. Sportowcy niepełnosprawni, w przypadku pewnych typów uszkodzeń rdzenia kręgowego, dopuszczają się stosowania środków dających taki skutek i zwiększają tym samym wydolność organizmu. Kontrowersje związane z tym zjawiskiem są uzasadnione, ponieważ niemożliwe jest udowodnienie czy jest to zjawisko wynikające rodzaju niepełnosprawności, czy w wyniku stosowania substancji zewnętrznych.
Temat jest ciągle aktualny. W ostatnim czasie IPC (The International Paralympic Committee) wydało nową, uaktualnioną wersję kodeksu antydopingowego dla niepełnosprawnych: IPC Anti-Doping Code 2015. Jest to pierwsza od 2011 r. nowelizacja obowiązujących przepisów. Według autorów, postanowienia tego aktu musiały zostać dostosowane do nowej wersji World Anti-Doping Code ustanawianych przez międzynarodową organizację antydopingowa WADA. Bez wątpienia również ciągły postęp w dziedzinach medycyny i biotechnologi w zakresie środków dopingujących wymusza nieustanne dostosowywanie obowiązujących przepisów.
Jak wiadomo ciągły rozwój dotyczy również dziedzin z zakresu nowych technologii. Mimo odmiennego charakteru od stosowania środków farmakologicznych, zastosowania innowacyjnych rozwiązań technicznych wpływa znacząco na osiągnięcia współczesnych sportowców. Przede wszystkim chodzi tu o możliwość stosowania bardzo zaawansowanych rozwiązań i materiałów do produkcji specjalistycznego sprzętu sportowego, który ułatwia sportowcom uprawianie swoich dyscyplin.
W przypadku osób niepełnosprawnych temat dopingu jest bardzo delikatny i kontrowersyjny. Jednak nie ulega wątpliwości, że niniejsze zagadnienie dotyczy wszystkich sportowców, należnie od ich poziomu sprawności. Z tego względu należałoby postawić pytanie, gdzie leży granica pomiędzy dozwolonymi środkami a nielegalnym dopingiem? W mojej opinii trudno o jednoznaczną odpowiedź.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.