23.05.2017
E-sport podobnie jak sport ,,tradycyjny” nie jest wolny od dopingu. Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje o tym, że gracze zostali zawieszeni na jakiś czas za stosowanie substancji, która wspomaga koncentrację i koordynację ruchową.
Analizując zjawisko dopingu w e-sporcie należy mieć na uwadze, że może on przybrać dwie formy. Pierwsza to ta bardziej znana, czyli związana ze stosowaniem przez sportowca środków dopingujących, których działanie – jak wskazywałam powyżej – ma wpływać na efektywniejszą koncentrację i koordynację gracza (oko, ręka).
Natomiast druga to niedozwolone wpływanie na sam program komputerowy. Tego rodzaju działanie ma służyć usprawnieniu przejścia poszczególnych elementów gry. Tutaj z kolei może ono przybrać formę specjalnego oprogramowania, tzw. cheats, które albo utrudnia grę innym zawodnikom lub ułatwiają grę graczowi go stosującemu. W związku z tym, większość podmiotów prowadzących rozgrywki ma swoje programy Anti-Cheat aby monitorować, czy w czasie gry nie zachodzą jakiekolwiek dodatkowe procesy, czy nie występują rozbieżności na poziomie kodu źródłowego gry. Nadmienić należy, że stosowanie testów penetracyjnych oprogramowania może być rozpatrywać także jako naruszenie praw autorskich do gry i powodować powstanie roszczenia cywilnego po stronie twórcy, producenta gry.
Walka z dopingiem w e-sporcie wydaje się być bardziej skomplikowana od tej toczonej w standardowym sporcie. Póki co nie istnieją jednolite dla wszystkich regulacje w tym zakresie. Część podmiotów zajmująca się prowadzeniem rozgrywek (duża liczba organizacji zajmujących się e-sportem to trudności z dotarciem do wszystkich) wprowadza regulacje oparte na przepisach WADA i podejmuje z nią współpracę. Pewnym punktem zwrotnym w walce z dopingiem w e-sporcie stało się powołanie Esport Integrity Coalition (ESIC) – organizacji mającej zbudować system antydopingowy w e-sporcie oraz pośrednio powołanie do życia WESA, której celem jest zrzeszanie podmiotów profesjonalnego esportu z całego świata. WESA wprowadziła sąd arbitrażowy przy WESA, na wzór arbitraży występujących w świecie sportu tradycyjnego, który ma zapewnić szybkie i merytoryczne rozwiązywanie zaistniałych sporów. Należy jednak zaznaczyć, że członkostwo w WESA nie jest obowiązkowe. Skutkiem tego, mogą być utrudnione próby wprowadzenia jednolitych regulacji i ich egzekwowanie.
Biorąc pod uwagę tempo rozwoju e-sportu przed jego uczestnikami stoi wiele wyzwań o charakterze organizacyjnym i prawnym, w tym także i tworzenie stosowanych rozwiązań w zakresie walki z dopingiem/ dopingiem elektronicznym w celu zapewnienia uczciwego przebiegu zawodów e-sportowych.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.