23.07.2015
W dzisiejszym artykule chciałbym poruszyć zagadnienie dyskryminacji w sporcie ze względu na wiek. W szczególności postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje możliwość kwestionowania regulacji ograniczających udział seniorów we współzawodnictwie sportowym.
Problematyka określania górnej granicy wieku prowadzenia działalności związanej ze sportem trafiła na czołówki gazet w związku z wprowadzeniem limitów wiekowych dla sędziów przez FIFA, którzy musieli kończyć kariery po ukończeniu 45 roku życia. Wprawdzie przepisy te uległy zmianie, jednak nie oznacza to, że zniknął sam problem limitów wiekowych w sporcie. W artykule Joanny Skutkiewicz pt. Pływanie dozwolone do lat 45? Limity wiekowe na zawodach opublikowanym na stronie magazynbieganie.pl pojawiła się informacja o ustaleniu górnej granicy wieku zawodników (45 lat) przez jednego z organizatorów zawodów pływackich, co uniemożliwiło wzięcie udziału jednemu z czytelników portalu. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?
Linia orzecznicza polskich sądów nie daje odpowiedzi na to pytanie, dlatego też należy posiłkować się dorobkiem zagranicznego orzecznictwa. Jako przykład chciałbym wskazać na wyrok z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie Edelbert Ohmer przeciwko HVT Hauptverband für Traber-Zucht e.V. (22 O 157/12). Powodem był 73-letni dżokej, któremu odmówiono przyznania licencji sportowej z uwagi na ukończenie przez niego 70 roku życia. W związku z tym skierował on powództwo przeciwko Niemieckiemu Związkowi Kłusaków wskazując, że jego stan zdrowia nie uniemożliwia mu dalszego brania udziału we współzawodnictwie sportowym, a samo ukończenie 70 roku życia nie może być jedynym powodem zakończenia kariery. Sąd przychylił się do stanowiska Ohmera, w związku z czym zwrócono mu licencję. Na jakich podstawach zostało oparte powyższe orzeczenie? Była to niemiecka ustawa Allgemeines Gleichbehandlungsgesetz implementująca dyrektywy unijne dotyczące zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu m.in. ze względu na wiek (m. in. dyrektywę Rady 2000/78/WE). Należy w tym momencie podkreślić, że w niemieckiej ustawie ochronie poddano również osoby świadczące usługi w ramach relacji prawnej zbliżonej do stosunku pracy. Sąd ostatecznie uznał, że przepisy ustawy mają zastosowanie do sportowców, w wyniku czego brak przyznania licencji dżokejskiej wyłącznie z uwagi na osiągnięcie określonego wieku zostało uznane za naruszenie przepisów ustawy oraz implementowanych dyrektyw.
Czy takie orzeczenie byłoby możliwe również w polskim porządku prawnym? Wydaje się, że tak. Należy bowiem podkreślić, że zakres wskazanej wyżej dyrektywy obejmuje zarówno osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, lecz również świadczące usługi na własny rachunek. Potwierdza to również przepis art. 65 ust. 1 Konstytucji RP, który stanowi, że każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy, a wyjątki mogą zostać jedynie określone w ustawie. Oczywiście istnieje możliwość odmiennego traktowania ze względu na wiek, co nie będzie stanowiło dyskryminacji, jeżeli zostanie to obiektywnie i racjonalnie uzasadnione, jeżeli jest to zgodne z poniższymi celami: polityką zatrudnienia, rynkiem pracy i kształcenia zawodowego i jeżeli środki mające służyć realizacji tego celu są konieczne. Kształtując system licencyjny a także regulaminy zawodów organizatorzy muszą mieć na uwadze powyższe zasady.
Czy arbitralne określenie limitu wiekowego m.in. dla sędziów oraz zawodników, bez uwzględnienia ich faktycznego stanu zdrowia może zostać uznane za uzasadnione odmienne traktowanie ze względu na wiek? Ocenę pozostawiam Państwu, jednak przykłady zagraniczne pokazują, że istnieje możliwość skutecznego kwestionowania dyskryminujących regulacji federacji sportowych.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.