03.06.2015
Na łamach portalu wielokrotnie wskazywaliśmy na nasze zastrzeżenia dotyczące przejrzystości zapisów ustawy o sporcie. Jedno z nich dotyczy przepisu art. 9 ust. 3 pkt 2 u.s. ograniczającego prowadzenie działalności gospodarczej przez członków zarządu polskiego sportowego. Przepis ten będzie przedmiotem analizy w dzisiejszym wpisie.
Dla celów niniejszego artykułu należy na wstępie przytoczyć wskazaną wyżej normę.:
Art. 9
(…)
3. Członek zarządu polskiego związku sportowego nie może:
2) być osobą prowadzącą działalność gospodarczą związaną bezpośrednio z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych;
(…)
Na szczególną uwagę zasługuje użycie przez ustawodawcę określenia „bezpośredniego związku” wskazującego na stopień powiązania prowadzonej działalności gospodarczej z celami statutowymi polskiego związku sportowego. Teoretycznie przepis ten jest przejrzysty, a zasadność wprowadzenia nie budzi żadnych wątpliwości.
Problem w tym, że w ustawie o sporcie nie została ustanowiona legalna definicja „bezpośredniego związku”. Zastosowania nie znajdzie również definicja wskazana w Słowniku Języka Polskiego PWN, w którym zwrot „bezpośrednio” określono jako: „bez jakiegokolwiek pośrednictwa”, „wprost”, „osobiście”. W kontekście omawianego przepisu, ciężko uznać te określenia za wystarczające dla właściwego określenia praw i obowiązków na podstawie art. 9 ust. 3 pkt 2 ustawy o sporcie. W związku z tym pojawiają się problemy z praktycznym stosowaniem w/w przepisu przez członków zarządu, na których nałożono zakaz prowadzenia określonej działalności. Przedstawiciele doktryny podkreślają jednakże, iż użyte przez ustawodawcę słowo „bezpośrednio” powinno oznaczać faktyczny zakaz prowadzenia współpracy gospodarczej z polskim związkiem sportowym, a nie potencjalne, możliwe w przyszłości podjęcie takiej współpracy. Warto również podkreślić, że ustawowy zakaz nałożony został jedynie na osoby prowadzące działalność gospodarczą pomijając wspólników i akcjonariuszy spółek handlowych. Ustawa nie przewidywała również sankcji za naruszenie omawianego przepisu, utrudniając skuteczne egzekwowanie zakazu.
Wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie omawiana kwestia zostanie szerzej uregulowana w ustawie. 25 lipca 2014 roku do Sejmu został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie (druk nr 2674). Poniżej przedstawiam jego fragment dotyczący przedstawianego dziś zagadnienia:
Art. 1. W ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r. poz. 715) wprowadza się następujące zmiany:
1) „art. 9 otrzymuje brzmienie:
„Art. 9.
(…)
3. Członek zarządu polskiego związku sportowego nie może:
(…)
2) być osobą prowadzącą działalność gospodarczą związaną z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych;
3) posiadać w spółkach prawa handlowego prowadzących działalność gospodarczą związaną z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych więcej niż 10% akcji lub udziałów przedstawiających więcej niż 10% kapitału zakładowego – w każdej z tych spółek;
4)być wspólnikiem spółki osobowej prawa handlowego prowadzącej działalność gospodarczą związaną z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych;
(…).
4. Jeżeli osoba obejmująca funkcję członka zarządu polskiego związku sportowego w dniu wyboru prowadzi działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 3 pkt 2, posiada akcje lub udziały, o których mowa w ust. 3 pkt 3, lub jest wspólnikiem spółki osobowej prawa handlowego, o której mowa w ust. 3 pkt 4, jest obowiązana w ciągu 30 dni od dnia objęcia funkcji zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej, zbyć akcje lub udziały lub wystąpić ze spółki.
5. W przypadku niewypełnienia obowiązku, o którym mowa w ust. 4, walne zgromadzenie członków albo delegatów polskiego związku sportowego odwołuje członka zarządu polskiego związku sportowego niezwłocznie, nie później niż przed upływem 3 miesięcy od bezskutecznego upływu terminu, o którym mowa w ust. 4.
(…)
Jak wskazano w uzasadnieniu ustawy: „Zawężenie w obecnie obowiązującym stanie prawnym stosowania zakazu do osób prowadzących działalność gospodarczą związaną bezpośrednio z zadaniami statutowymi danego PZS nie eliminowało w pełni konfliktu interesów w przypadku członków zarządów PZS prowadzących działalność gospodarczą, np. w zakresie produkcji lub dystrybucji sprzętu sportowego wykorzystywanego przez kluby zrzeszone w danym PZS.
Projekt konkretyzuje zatem ograniczenia nakładane na członków zarządu poprzez usunięcie zwrotu „bezpośrednio” określającego stopień powiązania działalności gospodarczej członka zarządu z celami statutowymi związku. Wprowadzono również zakazy dotyczące prowadzenia działalności w ramach spółek handlowych, terminy dostosowania działalności do wymogów ustawy oraz sankcje w razie naruszenia zakazu. Należy oczekiwać, że powyższe zmiany wejdą w życie w najbliższym czasie, prowadząc do zwiększenia przejrzystości funkcjonowania zarządów polskich związków sportowych.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.