11.12.2019
Dzisiaj na stronie FIFA opublikowano raport dotyczący organizacji profesjonalnego futbolu. Stanowi on zestawienie podstawowych danych dotyczących organizacji profesjonalnego futbolu zarówno w skali globalnej jak i wzajemnych relacji poszczególnych organizacji o krajowym zasięgu działania, w tym również Polski. Chciałbym skupić się na kwestiach dotyczących formy prawnej klubów sportowych występujących w najwyższych klasach rozgrywkowych w poszczególnych krajach.
Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym obecnie art. 15 ust. 3 ustawy o sporcie: w skład ligi zawodowej w grach zespołowych wchodzą wyłącznie kluby sportowe działające jako spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Te ostatnie zostały dodane do przepisu w 2017 r. W praktyce, w rozgrywkach Ekstraklasy bierze udział 16 klubów funkcjonujących jako spółki akcyjne. Czy taka struktura jest powszechna w europejskim futbolu? Otóż nie. Poza Polską stuprocentowy udział spółek akcyjnych w rozgrywkach na najwyższym poziomie występuje jedynie w Czechach, Słowacji, Macedonii Północnej oraz w Szwajcarii. Poniżej przedstawiam zestawienie strukturalne dla wybranych europejskich państw.
Anglia – 20 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
Austria – 12 stowarzyszeń
Belgia – 16 stowarzyszeń
Czechy – 16 spółek akcyjnych
Francja – 15 sportowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 3 spółki akcyjne, 1 prosta spółka akcyjna i 1 spółka Société de Droit Monégasque
Hiszpania – 16 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i 4 stowarzyszenia
Holandia – 14 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 3 stowarzyszenia, 1 fundacja
Niemcy – 5 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 8 spółek akcyjnych oraz 5 stowarzyszeń
Portugalia – 15 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 3 spółki akcyjne
Północna Macedonia – 10 spółek akcyjnych
Rosja – 3 spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 8 spółek akcyjnych, 5 stowarzyszeń
Słowacja – 12 spółek akcyjnych
Szwajcaria 10 spółek akcyjnych
Włochy – 5 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 15 spółek akcyjnych
Od razu zwrócić można uwagę na udział stowarzyszeń we współzawodnictwie piłkarskim w ramach najwyższej klasy rozgrywkowej. Od razu pojawiają się pytania: Czy podobnie nie może być w Polsce. Czy profesjonalną piłkę nożną należy utożsamiać ze spółkami akcyjnymi? Wygląda na to, że tak, w szczególności, gdy zwrócimy uwagę na treść ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Ograniczony zakres składników majątkowych oraz sposobu przeznaczenia dochodu – na dłuższą metę może stanowić to problem w dalszym rozwoju działalności. W dalszym ciągu czekamy również na prawną możliwość „przeniesienia” klubów do Krajowego Rejestru Sądowego w razie podjęcia działalności gospodarczej przez klub.
Nie dziwią zatem inicjatywy związane z „przekształceniem” stowarzyszeń w formę spółek kapitałowych, jak ma to obecnie miejsce m.in. w przypadku KTS Weszło. Czy wykluczam sens prowadzenia czołowych klubów piłkarskich w innych formach niż spółki kapitałowe? Oczywiście, że nie, ale konieczne są zmiany legislacyjne związane z działalnością klubów sportowych. W ostatnich latach nacisk został położony na uregulowanie sytuacji prawnej polskich związków sportowych, o czym świadczy m.in. wprowadzenia Kodeksu Dobrego Zarządzania. Być może nadszedł czas na podejście systemowe wobec klubów.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.