25.10.2017
W dzisiejszym blogu odniosę się do tematu, na który powinni zwrócić uwagę gracze e-sportu, a który jeszcze powoduje, że doktryna prawnicza nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Orzecznictwo sądowe również nie służy w tym przypadku szczególną pomocą. We wcześniejszym swoim wpisie ,,Wirtualny świat i nowe wyzwania” wskazywałam na problemy prawne związane ze sprzedażą oraz kradzieżami w wirtualnym świecie. Okazuje się jednak, że równie problematyczna jest kwestia dziedziczenia wirtualnych dóbr. Co ze zgromadzonymi na koncie gracza wirtualnymi przedmiotami, których wartość wielokrotnie to nawet kilkaset tysięcy euro? Co do zasady każdy ma prawo rozporządzania własnością na wypadek śmierci, a konsekwencją śmierci jest dziedziczenie spuścizny zmarłego po jego śmierci przez osoby najbliższe.
Pierwsze trudności pojawiają się już przy podjęciu próby zdefiniowania pojęcia ,,dobra cyfrowe”. Brak jest bowiem w tym przypadku definicji legalnej. Ustawa o prawach konsumenta z 2014 r. wprowadziła do polskiego porządku prawnego definicję ,,treści cyfrowej”. W odniesieniu jednak szerokiego spektrum zagadnień występujących w wirtualnym świecie jest ona pojęciem niepełnym. Literatura prawnicza wskazując na skutki śmierci użytkownika dóbr cyfrowych (w tym np. konta w grach, skiny) wymienia następujące warianty: całkowite usunięcie dóbr cyfrowych, ich archiwizację, porzucenie oraz przeniesienie – dziedziczenie. Kolejne wątpliwości, jakie pojawiają się przy rozważaniach na temat dziedziczenia dóbr cyfrowych to możliwość naruszenia prawa do prywatności, gdyż spadkobiercy mogą uzyskać dostęp do informacji prywatnych lub danych wrażliwych, które nie były im znane. Na pewno należy mieć także na uwadze stosunek umowny łączący użytkownika dóbr cyfrowych z dostawcą usług internetowych, zagadnienia własności intelektualnej oraz tzw. prywatnością post mortem.
Tematyka związana z dziedziczeniem to przedmiot na wieloaspektową analizę. Przychylam się jednak do opinii, według której, co do zasady należy przyjąć, że dobra cyfrowe posiadające swoją wartość ekonomiczną powinny zostać zaliczone do masy spadkowej i podlegać dziedziczeniu. Warto jednak w powyższym kontekście także zwracać uwagę na warunki świadczenia usług i nie dokonywać mechanicznej ich akceptacji. Mogą one bowiem również zawierać postanowienia odnośnie do możliwości rozporządzania i przenoszenia dóbr cyfrowych na inne osoby. Ponadto, ustawodawca powinien odpowiadać na występujące zjawiska z rozwojem nowych technologii i pojawiających się w tym zakresie działalności, w postaci modernizacji prawa spadkowego czy też nawiązując do wcześniejszych wpisów – prawa karnego, czy skarbowego, co ostatecznie pozwoliłoby na rozwianie kilku kontrowersji.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.