14.03.2018
Do niedawna sport motorowy całkowicie zdominowany był przez mężczyzn. Problem tej sporej dysproporcji Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) zauważyła, gdy coraz więcej techników i inżynierów ubiegających się o miejsce w zespołach stanowiły kobiety, a na torach zawodniczki niczym nie ustępowały swoim kolegom, niejednokrotnie osiągając lepsze wyniki. Rozwiązaniem okazało się powołanie w 2009 roku Komisji ds. Kobiet w Motorsporcie (WIMC), działającej przy FIA.
Główne zadania, jakie postawiła przed sobą Komisja zostały wskazane w oficjalnej broszurze opublikowanej na stronie FIA.[1] Należą do nich m.in.: podejmowanie działań mających na celu stworzenie kultury zmierzającej do pełnego i wartościowego udziału kobiet we wszystkich aspektach motorsportu, nieustanne rozwijanie strategii edukacji i promocji sportu wśród kobiet i dziewcząt oraz współpraca z międzynarodowymi organizacjami, a także krajowymi związkami w ramach postawionych sobie zadań. W ciągu 9 lat funkcjonowania, WIMC stworzyło dwie serie wyścigowe dla kobiet - CIK-FIA Academy Trophy oraz Volkswagen Scirocco R-Cup. Z roku na rok szeregi Ambasadorów WIMC zasilają kolejne, znane w świecie sportu samochodowego kobiety. Swoim patronatem Komisja objęła wiele edukacyjnych projektów i wydarzeń. Na chwilę obecną zwieńczeniem dotychczasowej pracy ma być projekt THE GIRLS ON TRACK - KARTING CHALLENGE, wspierany czynnie przez FIA i Unię Europejską.
7 marca, podczas Targów Motoryzacyjnych w Genewie, zostało przedstawione całemu światu najnowsze przedsięwzięcie Komisji o nazwie “The European Young Women Programme”. W jego ramach w latach 2018-2019, 8 państw europejskich (w tym Polska) zorganizuje zawody eliminacyjne w slalomie kartingowym, mające na celu promowanie motorsportu wśród nastoletnich dziewcząt pomiędzy 13, a 18 rokiem życia. Projekt dofinansowany będzie ze środków europejskich, zgromadzonych na funduszu Erasmus +. Zawody mają odbywać się na zaaranżowanych torach, przygotowanych w obszarach miejskich. Miejsca wybrane są nieprzypadkowo. Pomysłodawcy akcji liczą, że lokalizacja krajowych zawodów w centrach miast, umożliwi jak najliczniejsze uczestnictwo w imprezie, zarówno po stronie zawodniczek, jak i kibiców. Eliminacje krajowe są zaplanowane w dwóch terminach wskazanych na oficjalnej stronie internetowej akcji.[2] Spośród wszystkich uczestniczek biorących udział w eliminacjach, każdy kraj wybierze 3 najlepsze zawodniczki, które stworzą zespół podczas wielkiego finału. Odbędzie się on na legendarnym torze Le Mans, w pierwszej połowie marca 2019 roku. Ze wszystkich 24 zawodniczek zostanie wytypowana najlepsza 6, która trafi do Zespołu Europejskiego. Nagrodą będzie uczestnictwo wspomnianej szóstki w Obozie Szkoleniowym dla Kierowców FIA, gdzie otrzymają możliwość pogłębienia swoich umiejętności w ramach specjalnych programów sportowego i edukacyjnego przygotowanych przez FIA. Koniec całego przedsięwzięcia zaplanowany jest na jesień 2019 roku. Wtedy to w Brukseli zorganizowane zostanie wydarzenie podsumowujące projekt. W jego ramach planowane są Konferencje prasowe z organizatorami i patronami akcji, a także pokaz kartingowy, na którym swoje umiejętności zaprezentują członkinie Zespołu Europejskiego.
O kompleksowości programu stanowi także analiza socjologiczna, której przygotowaniem zajmie się działający przy Uniwersytecie w Limonges ośrodek badań CDES-PROGESPORT. Ocena projektu zostanie przedstawiona w specjalnym raporcie, przekazanym następnie organizacjom sportowym oraz stosownym organom Unii Europejskiej i ONZ. FIA liczy, że posłuży ona promowaniu zwiększania udziału kobiet w sporcie i walki ze stereotypami płciowymi.
W Polsce za organizację eliminacji odpowiada Polski Związek Motorowy. Odbędą się one w dwóch terminach: 26 i 27 maja 2018 r. w Tychach oraz 11 i 12 sierpnia 2018 r. w Rzeszowie. Uczestnictwo wymaga wcześniejszej rejestracji. Wszelkie informacje znajdują się na stronie internetowej Związku.[3]
Tytułem końca, jako autor, życzę uczestniczkom świetnej zabawy oraz znakomitych wyników, natomiast jako kibic, życzę sobie oraz wszystkim pozostałym, aby w niedalekiej przyszłości przyszło nam się cieszyć z najbardziej utalentowanej generacji młodych zawodniczek na Starym Kontynencie.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
[1] https://www.fia.com/sites/default/files/fia_wimc_presentation_2016_sept_update.pdf
[2] https://www.fia.com/TheGirlsOnTrack
[3] https://www.pzm.pl
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
18.12.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.