14.09.2017
6 września 2017 r. na pewno wszyscy zainteresowani e-sportem uznają za dzień historyczny dla tej branży. Po raz pierwszy na forum Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat statusu e-sportu w Europie. Zatem w dzisiejszym blogu kilka słów na temat tego wydarzenia.
Debata, o której wspominam powyżej zgromadziła w budynku Parlamentu Europejskiego szerokie gremium zainteresowanych, w tym polityków, graczy, producentów gier, zespoły, przedstawicieli krajowych federacji działających w e-sporcie. Jeden z hiszpańskich eurodeputowanych nawet żartobliwie zaznaczył, że frekwencja dla tematu e-sportu w Parlamencie Europejskim spowodowała większe zainteresowanie i przyciągnęła na salę obrad więcej osób niż ostatnie rozmowy na temat Brexitu. Wydarzenie to koncentrowało się wokół trzech filarów tematycznych: - kwestii etycznych; - kwestii prawnych/ barier regulacyjnych; - sytuacji e-sportu z perspektywy gracza oraz zespołu. Podczas spotkania wskazano na – jak to zostało określone – pewną niedojrzałość branży, dla której na obecnym jej etapie trudno wypracować optymalne rozwiązania dla występujących problemów. Wszelkie zmiany, które będą się dokonywać w zakresie regulacji prawno-organizacyjnych to będzie ewolucja samego sektora, która automatycznie będzie wyznaczać kierunek w jakim należy iść. Podkreślono, że dobre rozwiązania prawne mogą stanowić ostateczny impuls dla działalności e-sportu. Należy więc skoncentrować się i dobrze zrozumieć zasady funkcjonowania podstawowych aktorów sceny e-sportowej, aby móc tworzyć przepisy chroniące ich interesy. Przede wszystkim są to: wydawcy, organizatorzy turniejów, zespoły i poszczególni gracze. Ponadto wskazywano na problematyczny dla niektórych organizatorów turniejów szeroki wachlarz kwestii, które muszą zostać poddane regulacji, w tym m.in. wdrażanie przepisów antydopingowych, antykorupcyjnych. Oprócz tego zaznaczono, że podobnie jak w sporcie tradycyjnym w zespołach pojawiają się trenerzy, lekarze, fizjoterapeuci, menedżerowie, psychologowie, których status także powinien zostać w jakiś sposób uregulowany. W czasie spotkania podkreślano, że krajowi prawodawcy powinni uważnie obserwować dynamiczne przemiany jakie zachodzą w e-sporcie w skali danego kraju jaki i globalnej, aby móc ,,odpowiedzieć” stosowanymi regulacjami zapewniającymi optymalne funkcjonowanie i rozwój e-sportu. Szczególnie dotyczy to krajów jak Niemcy czy Hiszpania, gdzie ze względu na specyficzny ustrój państwowy w różnych regionach mogą wystąpić różne przepisy, co może utrudniać realizację zasady pewności prawa i stanowić brak stabilnych podstaw do rozwoju e-sportu. Kolejnym aspektem, na który zwrócono uwagę była edukacja uczestników branży e-sportowej przede wszystkim pod kątem zagrożeń związanych z dopingiem. Wprawdzie podczas obrad nie określono, w jaki konkretnie sposób e-sport powinien być regulowany przez przepisy prawa danego państwa jak i przepisy wspólnotowe, ale na pewno tego rodzaju wydarzenie pokazało i zaznaczyło, jak istotną rolę odgrywa e-sport i jaki ma wpływ na gospodarkę światową.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.