22.07.2022
FIA zatwierdziła dyrektywę techniczną wprowadzającą zmiany w konstrukcji bolidów, która zacznie obowiązywać od GP Belgii.
Zmiany są pokłosiem dwóch problemów: nadal istniejącego problemu dobijania czy też podskakiwania samochodów pod wpływem zmian siły docisku w trakcie jazdy po prostej, a także zaobserwowanej praktyki wśród zespołów w postaci stosowania elastycznych podłóg i desek w konstrukcji podwozia.
Plan wprowadzony od GP Belgii 2022 będzie opierał się o dwa główne punkty. Są to elementy zawarte w słynnej czerwcowej dyrektywie technicznej, która pierwotnie miała wejść w życie podczas GP Kanady, a następnie podczas GP Wielkiej Brytanii na torze Silverstone. Do tego jednak nie doszło, a dyrektywa została doprecyzowana po konsultacjach z zespołami oraz odkryciu, że niektóre zespoły stosują elastyczne podłogi oraz deski pod podłogą.
FIA wprowadzi tzw. Aerodynamic Oscillation Metric (AOM), czyli Pomiar Oscylacji Aerodynamicznych. Według pierwotnego pomysły rozwiązanie to skupić się miało na monitorowaniu oscylacji i sił działających na kierowców. W tym celu regularnie będą sprawdzane uszkodzenia podłogi, a wartości pionowych przyśpieszeń mają być obserwowane przez dwa czujniki zlokalizowane w okolicach środka ciężkości bolidu.
Dzięki tym pomiarom FIA ustali maksymalne i akceptowalne wartości odchyleń bolidów. Każdy bolid funkcjonuje jednak na własnych częstotliwościach, dlatego FIA ma wskazywać tolerowane wahania. Gdy otrzymają pomiary i wytyczne od FIA, pomiar podskakiwania w każdym samochodzie będzie mierzony na trzech kolejnych okrążeniach treningowych. Kierowcy będą musieli wówczas jechać tempem wyścigowym i bez użycia systemu DRS. Jeżeli ktoś celowo zwolni, próba czasowa zostanie unieważniona. Zespół, który przekroczy wskazane tolerowane pomiary, będzie musiał zmienić ustawienia swojego bolidu poprzez zwiększenie prześwitu bądź modyfikację sprężyn zawieszenia.
Jeśli FIA zatwierdzi daną konfigurację, inżynierowie nie będą mogli już nic zmieniać, jeśli chodzi wysokość podłogi, sztywność sprężyn, ustawień amortyzatorów i ustawień aerodynamiki samochodu. Jakiekolwiek zmiany będzie można przeprowadzić jedynie w następujących przypadkach:
Zespoły, które nie zastosują się do zaleceń i będą przekraczać akceptowane wskaźniki mogą zostać nawet zdyskwalifikowane z wyścigu.
FIA zatwierdziła także pierwsze zmiany w regulaminie na sezon 2023, tj:
– Podniesienie krawędzi podłogi o 25 mm.
– Podniesienie wysokości tzw. „gardła dyfuzora” (diffuser throat), czyli najwęższego obszaru tunelu pod podłogą przed dyfuzorem.
– Wprowadzenie bardziej dokładnych testów elastyczności bocznej części podłogi.
– Wprowadzenie dokładniejszego czujnika do pomiaru stopnia oscylacji
Planowane jest również wzmocnienie górnej struktury zderzeniowej bolidów oraz zaostrzenie testów górnej struktury zderzeniowej, co znów spowoduje wzrost wagi minimalnej bolidów. To skutek poważnie wyglądającego wypadku Guanyu Zhou na torze Silverstone. Ten temat musi jednak zostać jeszcze przeanalizowany przez FIA zanim te zmiany zostaną zatwierdzone.
18.12.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.