17.11.2016
Tak w dużym skrócie brzmiał temat mojego krótkiego wystąpienia dla przedstawicieli samorządu terytorialnego przed meczem Polska-Słowenia. Przy tej okazji chciałbym przypomnieć kilka faktów : po pierwsze : badania na zlecenie Komisji Europejskiej wykazały, że dotacje publiczne to jedne z 5 głównych źródeł finansowania sportu ( pozostałe to : wydatki gospodarstw domowych, sponsoring, wpływy z zakładów wzajemnych i gier hazardowych, prawa medialne ). Po drugie : finansowanie odbywa się bądź w sposób bezpośredni ( dotacje, stypendia, nagrody ), bądź w sposób pośredni ( zwolnienia i ulgi podatkowe ). Po trzecie : poziom zaangażowania samorządu terytorialnego w Polsce w sport to średni poziom europejski ( 15%-30%).
Kilka fundamentalnych przepisów z naszego ustawodawstwa :
- art. 10 ustawy o gospodarce komunalnej – bezpośrednie prawo posiadania udziałów lub akcji w klubie sportowym,
- art. 27 ustawy o sporcie – uszczegółowienie ( tak w wymiarze planistycznym : strategie rozwoju, czy rady sportu, jak i w wymiarze finansowym ) zadań własnych jst poprzez tworzenie warunków, w tym organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu,
- art. 28 ustawy o sporcie - możliwość przyznania dotacji dla klubu sportowego ( oczywiście przy spełnieniu określonych warunków ),
- art. 31 ustawy o sporcie – stypendia, nagrody i wyróżnienia dla sportowców i trenerów ( po spełnieniu pewnych warunków ).
Jak się okazuje, nie brakuje podstaw prawnych do wsparcia sportu przez samorządy. Do tego oczywiście możemy „dorzucić” dla przykładu z innych ustaw zwolnienia od podatku od nieruchomości, pozalekcyjne zajęcia sportowe, czy dofinansowania samorządu województwa w inwestycjach w infrastrukturę z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
W mojej ocenie, nie jest tak źle. Fakt jest taki, że gdyby nie zaangażowanie gmin, to w wielu z nich nie było by już profesjonalnego sportu. Czy to jest dobra droga - pewnie nie do końca, ale póki co dzięki temu jest komu grać na wielu pięknych nowych stadionach, czy w halach.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.