02.04.2020
Wiemy jak jest. A w zasadzie jak nie jest i już nie będzie. Dlatego zapraszam do wspólnej inicjatywy całe środowisko sportowe. Inicjatywy, która ma silne uzasadnienie prawne, a która podnoszona była od wielu lat. Chodzi o przyjęcie sprawiedliwych społecznie zasad finansowania sportu przez spółki Skarbu Państwa.
W debacie publicznej i eksperckich wypowiedziach podkreśla się w sposób jednoznaczny, że po pandemii spółki Skarbu Państwa odegrają poważną rolę w wychodzeniu z kryzysu. W dniu 29 lutego 2020 roku weszła w życie ustawa, która znowelizowała art. 7 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 roku o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Zgodnie z tymże art 7 ( w szczególności art. 7 ust. 3 pkt 2 ) przewidziano prerogatywę dla Prezesa Rady Ministrów do określenia dobrych praktyk w zakresie sponsoringu skierowanych do spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Jest to zatem najlepszy i najbardziej pożądany moment, by naszymi wspólnymi siłami, w kosultacji i z udziałem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich, Minister Sportu, prezesów polskich związków sportowych, prezesów i dyrektorów zawiadujących najważniejszymi instytucjami sportowymi, pracowników naukowych, ekspertów i polityków sejmowej i senackiej Komisji - wspólnie wypracować jednolity model finansowania sportu przez spółki Skarbu Państwa, który byśmy mogli przedstawić Panu Premierowi, a który byłby punktem odniesienia potrzeb sportu przy tworzeniu dobrych praktyk sponsorskich.
Przyjdzie czas, że wznowimy współzawodnictwo sportowe i rozgrywki ligowe. Jest jednak uzasadniona obawa, że w tych ligach nie będzie już tych samych zespołów ( a na pewno wielu tych, które nie miały tyle szczęścia co te dotychczas uzyskujące wsparcie spółek SP ). Mamy niepowtarzalną szansę to uporządkować - stworzyć wzorzec, który przyczyni się do dalszej profesjonalizacji sportu. Można tym samym wzmocnić i postawić na kadry narodowe, czy na ligi - na przykład rozdzielając sprawiedliwie i po równo połowę środków od sponsora na wszystkie uczestniczące w lidze kluby, a drugą połowę ( wzorem podziału środków z praw telewizyjnych ) dzielić w formie bonusów odpowiednio za zajęcie miejsca w rywalizacji sportowej. Naszym działaniem możemy wypracować model, który pozwoli klubom podnieść się z kryzysu, a ich dalsza rywalizacja sportowa uzyska równe szanse.
Mamy świadomość, że w czasach kryzysu sport będzie wsparty na końcu. Ale jeśli pokażemy inicjatywę całego środowiska, uzasadniając nie tylko hasłem „chleba i igrzysk”, ale również wyważonym naszym głosem pokazującym ile grup społecznych i ile obszarów biznesu zyska dzięki mądrej polityce wsparcia sportu przez spółki z udziałem Skarbu Państwa, wówczas - jestem przekonany, że wszyscy dostaniemy szansę.
(fot. sejm.gov.pl)
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.