16.06.2015
Golf można zaliczyć do sportów, o których media informują niewiele w porównaniu do piłki nożnej czy siatkówki. A w tej dyscyplinie mamy się także czym pochwalić, czego przykładem są chociażby ostatnie występy Adriana Meronka w Palmer Cup.
Golf staje się jednak sportem coraz bardziej popularnym. Wzrasta zainteresowanie nim nie tylko wśród mężczyzn, ale także i kobiet. Na pewno jest to dyscyplina wymagająca posiadania dużych umiejętności manualnych, radzenia sobie ze stresem, opanowania złożonej techniki oraz oczywiście specjalistycznego sprzętu i kondycji (podczas jednej rundy można przemierzyć dystans nawet kilku kilometrów). Określony, charakterystyczny dress code, piękne pola golfowe na całym świecie, np. Majlis, czy Prefektura Yamanashi – Japonia (myślę, że mogą zachwycić nie tylko miłośników golfa i będą stanowić zachętę do śledzenia transmisji turniejów) nadają temu sportowi dodatkowo pewnej wyjątkowości i podnoszą atrakcyjność widowiska.
Na tym jednak nie kończy się niepospolitość golfa. Jak się bowiem okazuje, aby pograć na polu golfowym nie wystarczy sama chęć, sprzęt i kupno ,,wejściówki”. Pole golfowe jest tylko dla tych, którzy mają zieloną kartę, zwaną potocznie golfowym prawem jazdy. Zielona karta to dokument, który stanowi potwierdzenie uzyskania podstawowych umiejętności i znajomości zasad gry włącznie także z zasadami etykiety oraz bezpieczeństwa (czyli jak należy zachowywać się na polu golfowym by nie zrobić krzywdy sobie oraz innym graczom). Aby ją uzyskać nie ma konieczności zapisywania się do klubu golfowego, ale należy udać się na kurs przygotowawczy, który kończy się zdaniem egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Po uzyskaniu zielonej karty otrzymuje się możliwość wstępu na pola golfowe w kraju oraz za granicą. Karta wystawiana jest przez Polski Związek Golfa (PZG) i jest podstawą do przystąpienia do klubu golfowego będącego członkiem PZG oraz wejścia na kolejny poziom wtajemniczenia, czyli uzyskania karty handicapowej (HCP). HCP wydawana jest na rok i jest odpowiednikiem licencji zawodniczej w innych dyscyplinach sportu. Ta karta jest honorowana na całym świecie i potwierdza umiejętności zawodnika oraz upoważnia go do udziału w turniejach odbywających się na całym świecie. W golfie zawodnikiem amatorem może być osoba, która posiada HCP. W związku z czym, aby uzyskać status zawodnika amatora zawodnik musi być zrzeszony w jakimś klubie golfowym.
A co z osobami, które nie mają zielonej karty? Otóż, jeżeli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami karty, ani nie mamy sprzętu do gry w golfa, a chcemy posmakować tej dyscypliny, to zawsze można skorzystać z driving range, czyli tzw. strzelnicy, każda z nich ma wypożyczalnię sprzętu. Jest to generalnie miejsce, które służy do ćwiczenia uderzeń dla zawodników.
Ciekawe, jak sprawdziłoby się takie rozwiązanie bądź zbliżone w innych dyscyplinach, np. w narciarstwie? Obecnie panuje raczej moda na liberalizowanie przepisów, co nie zawsze jest dobrym zabiegiem, szczególnie jeżeli chodzi o bezpieczeństwo osób uprawiających określony rodzaj sportu. O jednym z takich przypadków pisałam już na blogu. Sytuacja dotyczyła możliwości żeglowania bez patentu jachtem o długości poniżej 7,5 m.
W tym momencie na pewno pojawią się krytyczne głosy, o tym, że na rozwiązania jakie wprowadzono w golfie można patrzeć przez pryzmat ograniczania wolności obywateli itp. Można tutaj oczywiście wymieniać się na argumenty. Zachęcam zatem Państwa do dyskusji oraz oczywiście do kibicowania naszym golfistom.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.