14.06.2016
W swoich wcześniejszych blogach poruszałam już tematykę oscylująca wokół zagadnień płci w sporcie, sytuacji sportu kobiet, a także tematykę dotyczącą e-sportu i jego rozwoju. Dzisiejszym wpisem natomiast chciałabym zachęcić Państwa do dyskusji na temat podziału dyscyplin sportowych ze względu na płeć.
Jak już wskazywałam, a co jest oczywiste - rywalizacja w sporcie podzielona jest ze względu na płeć. Póki co, nie oglądamy profesjonalnych rozgrywek piłkarskich mieszanych drużyn (damsko-męskich) czy też walk bokserskich, w których w tym samym czasie na ringu rywalizuje kobieta z mężczyzną. Generalnie jednak debatując na temat tego rodzaju podziału mamy na myśli dyscypliny, w których rywalizacja opiera się na aktywności fizycznej, która w naturalny sposób wpływa na siłę i szybkość sportowców, co z kolei przekłada się na osiągane wyniki. I tutaj pojawia się pytanie dotyczące kategoryzacji ze względu na płeć w dyscyplinach, w których kluczową rolę odgrywa aktywność umysłowa zawodników? W e-sportach kobieta i mężczyzna przenoszą się do w rzeczywistość wirtualną, w której teoretycznie mają identyczne szanse. Podobnie sytuacja przedstawia się np. w szachach. Zgodnie z Regulaminem Klasyfikacyjnym Polskiego Związku Szachowego, kategorie i tytuły szachowe dzielimy ze względu na płeć zawodnika na: kategorie i tytuły kobiece oraz kategorie i tytuły męskie.
Same zawodniczki uważają, że różnice biologiczne w przypadku gier komputerowych nie odgrywają takiej roli jak w przypadku sportów wymagających aktywności fizycznej, a wynik gier jest miernikiem obiektywnym umiejętności i dlatego też nie widzą uzasadnienia do tego, aby ze względu na płeć były organizowane osobne turnieje.
Przeglądając różnego rodzaju artykuły, wywiady, których głównymi bohaterkami są panie będące zawodniczkami e-sportu, można zauważyć, że najczęściej pojawiają się stwierdzenia, że kobiety w e-sporcie muszą zmierzyć się z problemami profesjonalnych zawodniczek uczestniczących we współzawodnictwie tradycyjnym. Zawodniczki wskazują m.in. na to, że podobnie jak w piłce nożnej (,,akademicki” przykład) trudniej jest im zaistnieć, a w przypadku osiągnięcia wysokiego poziomu w grach częściej są oskarżane o oszustwa.
E-sport powinien chyba jawić się jako działalność bez barier językowych, rasowych, kulturowych płciowych (?) W zależności od rodzaju turnieju, są one dedykowane dla zawodników określonej płci lub zawodników obu płci, lub też dla drużyn mieszanych (co jest rzadkim zjawiskiem w sportach tradycyjnych). Jest to pewne rozwiązanie, chociaż należy się zastanowić, czy nie należałoby jednak wprowadzić jednolitych, powszechnych uregulowań w tym zakresie (tzn. dotyczących wszystkich turniejów)? Tutaj jednak w związku z brakiem struktur prawno-organizacyjnych analogicznych jak w sporcie tradycyjnym mogą pojawić się pewne problemy w tym zakresie.
W związku z tym, czy podział na płeć w ,,sportach umysłowych” ma bardziej charakter symboliczny, społeczny czy jednak istnieją inne przesłanki do tego, aby tego typu współzawodnictwo odbywało się z podziałem na rywalizację kobiet i mężczyzn? Rozdzielać czy nie? Zapraszam do dzielenia się swoimi opiniami.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.