01.05.2014
W 2013 r. w USA rozgrywki League of Legends (sieciowej gry komputerowej) zostały oficjalnie uznane za sport, a jej gracze za sportowców. To przełomowy moment, stwierdził wiceprezes Riot Games Dustin Beck. Oznacza on uznanie eSportów za sport. Teraz jesteśmy traktowani tak samo jak NBA, NHL czy inne profesjonalne ligi sportowe. Otwiera to drogę zawodnikom z innych profesjonalnych lig League of Legends do transferu do amerykańskich drużyn. To trochę tak jak David Beckham, który przeniósł się do LA Galaxy. W Polsce imprezy skupiające tysiące miłośników gier komputerowych, organizowane rozgrywki, cieszące się coraz większym zainteresowaniem sponsorów, mediów i kibiców traktowane są bardziej w ramach przemysłu rozrywkowego niż sportu. A jednak udział w takim współzawodnictwie jest dla wielu graczy sposobem na zarabianie pieniędzy. Tutaj również zawodnicy ćwiczą aby osiągnąć zamierzony cel, mają swoich trenerów czy doradców, działają w wyspecjalizowanych klubach. W 2007 i 2008 r. zgłoszono interpelacje poselskie dotyczące uznania gier komputerowych za sport elektroniczny i wpisania go do wykazu dyscyplin sportowych, w których mogą działać polskie związki sportowe. Zostały one jednak załatwione odmownie. Art. 2. ust. 1.Ustawy o sporcie zawiera definicję legalną sportu. Stanowi on, że ,,Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźnelub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycjifizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wynikówsportowych na wszelkich poziomach”. Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca wyłączył z definicji sportu aktywność umysłową, co wydaje się dość problematyczne biorąc pod uwagę dotychczas uznane sporty, których rywalizacja podejmowana jest na płaszczyźnie zdecydowanie intelektualnej jak chociażby szachy czy brydż sportowy. Ze swojej strony nie oceniając uzasadnień powyższych interpelacji, bez przedstawiania ,,za” i ,,przeciw”, pomijając szczegółową analizę tego zagadnienia przez pryzmat art. 2 (definicja sportu) i art. 11 (procedura tworzenia polskiego związku sportowego) ustawy o sporcie chciałabym poznać Państwa opinię na temat (tzw.) sportu elektronicznego, czy należałoby w tym zakresie stworzyć konkretne rozwiązania prawne?
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.