13.01.2021
26-letnia zawodniczka, należąca do drużyny narodowej Kanady uzyskała pozytywny wynik testu na obecność benzoiloekgoniny, czyli tak zwanego metabolitu kokainy, który wykryto w próbce pobranej w dniu finału drużynowego konkursu podczas Igrzysk panamerykańskich w 2019 r. Zawodniczka tłumaczyła, że powodem obecności w jej krwi metabolitu kokainy było spożycie herbaty z liści koki. Podczas gdy koka i liście koki są nielegalne w Kanadzie (na mocy ustawy o kontrolowanych narkotykach i innych substancjach), herbata z koki jest legalna, w tym bardzo popularna często stosowana w kilku krajach Ameryki Południowej.
W dniu 12 stycznia 2021 r. w Lozannie Sportowy Sąd Arbitrażowy (dalej: CAS) wydał decyzję w postępowaniu arbitrażowym odwoławczym, które zostało wszczęte przez kanadyjską zawodniczkę Nicole Walker (Związek Jeździecki Kanada) przeciwko Panamerykańskiej Organizacji Sportowej (dalej „Panam Sports”). CAS nie uwzględnił apelacji zawodniczki oraz orzekł na jej niekorzyść, uwzględniając argumenty przeciwnika.
Zawodniczka odwołała się od decyzji wydanej w dniu 11 grudnia 2019 r. przez Komisję Dyscyplinarną Panam Sports, w której stwierdzono, że Nicole Walker dopuściła się naruszenia przepisów antydopingowych (ADRV) po tym, jak stwierdzono, że dostarczona przez zawodniczkę podczas Igrzysk Panamerykańskich w 2019 r. próbka zawierała benzoiloekgoninę - metabolit kokainy, tj. substancję zabronioną wg WADA.
Decyzją tą Panam Sports anulowała wszystkie wyniki, jakie uzyskała zawodniczka w zawodach indywidualnych w skokach konnych w dniach 7 i 9 sierpnia 2019 r., a jej wyniki drużynowe z 6 i 7 sierpnia 2019 r. zastąpione zostały wynikami kolejnego odpowiedniego członka drużyny kanadyjskiej (na potrzeby drużynowych zawodów w skokach konnych).
W swojej apelacji do CAS Nicole Walker zażądała uchylenia kwestionowanej decyzji i przywrócenia wyników, które uzyskała na Igrzyskach Panamerykańskich, tym samym przywracając drużynie Kanady czwarte miejsce w drużynowym konkursie w skokach konnych. Kanadyjski Związek Jeździecki poparł apelację zawodniczki, składając podobny wniosek oraz wnosząc apelację do CAS o uchylenie omawianej decyzji.
Strona przeciwna, tj. Panam Sports, w swojej apelacji argumentował między innymi, że zaskarżona decyzja powinna zostać zmieniona na niekorzyść zawodniczki i Kanadyjskiego Związku Sportowego, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami antydopingowymi ADRV popełnione przez członka zespołu podczas zawodów wykroczenie antydopingowe powinno automatycznie skutkować dyskwalifikacją całego zespołu wraz z anulacją wszystkich zdobytych podczas zawodów wyników.
Wszystkie trzy odwołania zostały skonsolidowane i rozpatrzone razem przez ten sam panel arbitrów. Przesłuchanie odbyło się w formie wideokonferencji w dniach 21 i 23 grudnia 2020 r.
12 stycznia 2021 r. Panel CAS wydał decyzję, w której oddalił odwołania złożone przez Nicole Walker i Kanadyjski Związek Jeździecki oraz częściowo uwzględnił apelację Panam Sports, orzekając, że wyniki uzyskane przez zespół kanadyjski podczas Igrzysk Panamerykańskich w 2019 r. z uwagi na złamanie przepisów antydopingowych podlegają całościowej anulacji, a wszystkie zdobyte medale, punkty i nagrody – przepadkowi.
Dyskwalifikacja kanadyjskiej drużyny skoków przez przeszkody z Igrzysk Panamerykańskich 2019 oznacza, że Kanada nie będzie miała drużyny na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2021.
Oryginał orzeczenia dostępny na: www.tas-cas.org
Organizacje sportowe
25.08.2021
Sporty indywidualne
13.08.2021
Organizacje sportowe
04.08.2021
18.12.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.