24.02.2014
Zakończone w dniu wczorajszym zimowe igrzyska w Soczi były pod względem medalowym dla reprezentacji Polski jak do tej pory najlepszymi zimowymi igrzyskami w historii. Wielu z Państwa z pewnością zastanawia się jak udało się osiągnąć taki sukces w kraju, który nie jest uznawany za potęgę sportów zimowych. Jak widać upór, determinacja i zaangażowanie niektórych ze sportowców może być ważniejszy niż najnowocześniejszy sprzęt czy infrastruktura.
I właśnie w głównej mierze o infrastrukturze dzisiaj chciałbym napisać. W naszym kraju bywa tak, że dopiero przy sukcesie danego sportowca czy dyscypliny, nagłośniany jest problem samej dyscypliny i warunków jej uprawiania. Naturalnym więc było, że po sukcesach panczenistów w kraju rozpoczęła się dyskusja gdzie można zbudować halę lodową, której pomimo takich sukcesów w prawie 40 milionowym kraju nie ma. Ewentualnie rozważano, które lodowiska zmodernizować tak by medaliście olimpijscy mieli nie tylko gdzie trenować ale również gdzie będziemy mieli okazję wytrenować przyszłych medalistów. Do tego apelu dołączyli się nawet wczoraj polscy panczeniści. Inicjatywa świetna jednak znając stan finansów państwa na realizację takiej inwestycji może zabraknąć środków.
Dlatego też raz jeszcze przyglądnąłem się priorytetom MSiT 2014 – 2016. Na początku uprzedzę – o hali lodowej nie ma tam ani słowa. Jednak, co ciekawe była Pani Ministra Sportu Joanna Mucha, a w ślad za nią obecny Minister Sportu na fali sukcesów naszych tenisistów i tenisistki, jako jeden z priorytetów podkreślają budowę treningowych hal tenisowych w 16 województwach. I teraz nasunęło mi się pytanie – czy w Polsce rzeczywiście jest deficyt hal tenisowych/ kortów tenisowych uniemożliwiających rozwój tej dyscypliny, że kraj potrzebuje aż 16 nowych hal treningowych? Jeśli odpowiedź jest przecząca to następnie nasuwa mi się pewien pomysł – dlaczego nie zrezygnować z budowy kilku hal treningowych do tenisa i tych środków nie przeznaczyć na rozwój sportów, w których osiągamy sukcesy na Olimpiadzie, a który to sport nie posiada jakiejkolwiek infrastruktury w kraju. Czy nie lepiej jest wybudować 6 hal do tenisa, 1 halę lodową, a resztę środków przeznaczyć na jeszcze to inne inwestycję czy programy mające dofinansować możliwość korzystania przez dzieci i młodzież z tej infrastruktury?
Oczywiście jestem również jak najbardziej zwolennikiem popularyzacji tenisa jednakże zdaje sobie sprawę, że liczba hal tenisowych oraz kortów tenisowych w kraju jest na poziomie nazwijmy to dostatecznym umożliwiającym rozwój tej dyscypliny. Jeśli chcemy wytrenować przyszłych mistrzów nie budujmy od razu 16 hal, a może wprowadźmy odpowiedni program i dofinansowania by dzieci i młodzież w szkole miały możliwość trenować na komercyjnym korcie przy udziale specjalisty, który otrzyma swoje wynagrodzenie właśnie z takiego programu.
Ponadto w 2016 roku będziemy gospodarzami Mistrzostw Europu w piłce ręcznej. Kto orientuje się w tej dyscyplinie sportowej to zdaje sobie sprawę, że de facto jest to najmocniejszy poziomowo turniej ze wszystkich możliwych. Duże hale w dużych miastach oczywiście mamy. Proszę jednak zauważyć, że obecna kadra składa się już z doświadczonych i starszych zawodników. Nie widać zbyt dużo „nowych młodych” mogących zastąpić Bieleckiego czy Lijewskiego. W mojej ocenie taki stan rzeczy to nie tylko niewykorzystanie momentu jakim było wicemistrzostwo świata ale również brak unowocześniania infrastruktury w szkołach, która w wielu miastach ma takie hale, że w piłkę ręczną grać się po prostu nie da. Może lepszym pomysłem, więc byłoby wybudowanie 16 hal sportowych, które umożliwiają rozwój w wielu dyscyplinach sportowych w każdym z województw? Hala tenisa to rozwój jednej dyscypliny, hala sportowa to rozwój wielu dyscyplin.
Podsumowując jestem zwolennikiem starania się by równo traktować dyscypliny sportowe i nie podlegać falom sukcesów danego sportu, jak to czynią nasi politycy. Nie mniej jednak panczenistom za swoje wyniki i ciężką pracę należy się, chociaż jedna hala lodowa, przez, co nie będą musieli wyjeżdżać do Holandii czy Niemiec by trenować. Jednocześnie coraz bardziej uświadamiam sobie, że MSiT po zimowych igrzyskach powinno zweryfikować swoje priorytety. Przynajmniej w zakresie infrastruktury.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.