08.02.2016
W dzisiejszym wpisie chciałbym pokrótce przedstawić instytucję interwencji procesowej w postępowaniu przed Trybunałem Arbitrażowym do spraw Sportu. Jest to bardzo przydatny mechanizm, szczególnie gdy toczący się spór dotyczy więcej niż dwóch podmiotów.
„Procedural rules”, a więc przepisy postępowania przed CAS, w wersji obowiązującej od 1 stycznia 2016, przewidują sytuację wielości stron postępowania. Przepis art. R41.3 stanowi, że jeżeli osoba trzecia życzy sobie przyłączeni się do toczącego się postępowania arbitrażowego, to powinna złożyć stosowny wniosek do tzw. Biura CAS. Przedmiotowy wniosek powinien zawierać szczegółowe uzasadnienie okoliczności, które przemawiają za wstąpieniem do procesu.
Jednak należy mieć na uwadze, że tego rodzaju czynności nie może zostać dokonana w dowolnym czasie - aby zapobiec mogącym się pojawiać komplikacjom wprowadzono 10 dniowy termin, który liczony jest od dnia w którym wnioskodawca dowiedział się o toczącym się postępowaniem. Co więcej, wniosek musi wpłynąć do CAS zanim odbędzie się rozprawa („Hearing”), a jeżeli takowa nie została wyznaczona, to przed zakończeniem postępowania dowodowego.
Jeżeli osoba złożyła wniosek z zachowaniem powyżej wskazanych warunków, to Biuro CAS powinno przesłać stosowną informację do stron postępowania, z jednoczesnym wyznaczeniem im terminu do ustosunkowania się ewentualne uczestniczenia osoby trzeciej w postępowaniu. Zgoda obu stron co do zasady oznacza, że wniosek będzie uwzględniony.
Jeżeli strony nie wyrażają takiej zgody to właściwy organ CAS może uwzględnić taki wniosek, jeżeli interwenient jest związany zapisem na sąd polubowny, a więc poddał się pod jurysdykcję CAS. Okoliczność ta badana jest prima facie,co w praktyce sprawdza się do analizy dokumentu będącego podstawą łacącego strony stosunku prawnego.
Nie ulega wątpliwości, że możliwość przyłączenia się do toczącego się postępowania przed CAS może być bardzo przydatnym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach bardzo często bowiem w spory zaangażowanych jest wiele podmiotów. Wynika to z tego, że osoby działające w sporcie wykorzystują coraz bardziej wymyślne i skompilowane twory podmiotowo-organizacyjne, takie jak spółki, fundusze, konsorcja itp. Wykorzystanie takiej instytucji prawnej jak Interwencja daje im szanse wpłynięcia na rozstrzygnięcie, które może mieć dla danego podmiotu istotne znaczenie.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.