16.08.2016
Wykonując swój zawód od 16 lat od czasu do czasu wraca pytanie o granice świadczonej pomocy prawnej, a dokładnie, kiedy tę pomoc świadczyć, a kiedy odmówić przyjęcia zlecenia.
Jak państwo wiecie, w ostatnim czasie odnotowaliśmy sporo sukcesów w obszarze obrony sportowców podejrzanych o stosowanie dopingu. Czy jednak mamy podejmować się wszystkich ciekawych zleceń ? Oczywiście, że nie !!! I nie chodzi tu bynajmniej o same przepisy, bo przecież nasz Kodeks Etyki Radcy Prawnego wprost na mocy art. 22 pozwala nam odmówić przyjęcia zlecenia i udzielenia pomocy prawnej z ważnych powodów. Ba, w art. 64 wyraźnie stanowi, że postępowanie sprzeczne z zasadami etyki bądź godnością zawodu daje podstawy do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Czy zatem mogłem odmówić z punktu widzenia prawa zlecenia od 3 naszych ciężarowców ( dwóch z RIO, jednego rezerwowego z Polski ) w głośnej i haniebnej sprawie ? Mogłem. I odmówiłem.
Zrobiłem to jednakże z poczucia własnej przyzwoitości. Normy prawne jedynie mnie do tego upoważniły. Mogę i będę bronił osoby podejrzane o doping, ale nie będę tego robił w każdej sprawie. Trochę kolokwialnie i brutalnie odnosząc do innej gałęzi prawa : można być obrońcą osób podejrzanych o popełnienie przestępstw, ale nie muszę bronić osób na przykład podejrzanych o czyny haniebne.
Kierując się zawsze dobrem sportu uważam, że dzisiaj wsparcia prawnego przede wszystkim należy udzielić Polskiemu Związkowi Podnoszenia Ciężarów. Bo przecież to piękna dyscyplina i bardzo bym nie chciał, by zastosowano wobec niej swoistej „odpowiedzialności zbiorowej” i pozbawiono środków finansowych. Byłby to być może przysłowiowy „gwóźdź do trumny”. Zamiast karać w ten sposób uważam, że teraz najważniejsze jest zmienić i wprowadzić dobre przepisy prawne ( statutowe i regulaminowe ), konsekwentnie je egzekwować, a nade wszystko dużo edukować. Taka gruba kreska, która pozwoli przetrwać i dalej funkcjonować dyscyplinie sportu, w której mamy przecież piękne tradycje. Nie jestem naiwny, podatność przyjmowania substancji zabronionych zawsze będzie, ale edukacja, napiętnowanie zła i nieuchronność kary powinny pomóc byśmy w przyszłości znów mieli olimpijczyków i wiele radości, a nie wstyd.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.