17.12.2014
Dziś chciałbym poruszyć tematykę stypendiów sportowych dla członków kadr narodowych w kontekście równego traktowania sportowców. Pomimo faktu, że istnieje wspólna regulacja prawna dla pełnosprawnych i niepełnosprawnych reprezentantów kraju to praktyka uwidacznia nierówne szanse w pozyskiwaniu tych świadczeń.
Niniejsze zagadnienie jest uregulowane Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 15 października 2012 r. w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej. Akt ten jest skierowany do wszystkich członków kadry narodowej i, jak wspomniałem na wstępie, nie wprowadza rozróżnienia na sportowców pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Tak jest niestety tylko w teorii.
We wcześniejszych artykułach poruszających zagadnienia dotyczące niepełnosprawnych sportowców wielokrotnie podkreślaliśmy specyfikę i podstawy problemów oraz przeszkód jakie spotykają na drodze swojej kariery. Między innymi wykazywaliśmy, że sport niepełnosprawnych jest mniej popularny, mniej medialny i przyciąga znacznie mniejsze zainteresowanie szerokiej publiczności niż zmagania osób pełnosprawnych. Należy podkreślić, że mimo coraz większej ilości osób niepełnosprawnych decydujących się na uprawnianie sportu to ciągle niektóre dyscypliny mają bardzo nieliczne grono reprezentantów. Ten czynnik, w połączeniu z nie najlepszą redakcją przepisów prawa sprawia, że dochodzi do niepotrzebnego różnicowania ich pozycji w stosunku do pełnosprawnych sportowców.
§ 5 ust. 1. Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej stanowi, że członek kadry narodowej może otrzymać stypendium, jeżeli w zawodach, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, brało udział co najmniej 8 państw w danej konkurencji, przy czym w konkurencjach indywidualnych brało udział co najmniej 12 osób, a w konkurencjach zespołowych co najmniej 8 drużyn, osad lub załóg. Biorąc pod uwagę różnice pomiędzy sportem osób pełnosprawnych a niepełnosprawnych ustanowienie takich samych kryteriów wydaję się co najmniej nieprzemyślane.
Proszę wyobrazić sobie sytuację, w której niepełnosprawny reprezentant kraju w danej dyscyplinie wygrywa międzynarodowe zawody i nie może starać się o uzyskanie stypendium ze środków MSiT, ponieważ w indywidualnym konkursie brało udział tylko 11 zawodników. Wiele imprez sportowych organizowanych dla osób z rożnymi dysfunkcjami nie spełnia wskazanych wymogów tylko i wyłącznie dlatego, że dana dziedzina sportu jest niepopularna lub bardzo trudna do uprawnia dla osób niepełnosprawnych. Czy zatem osiągnięcia takiego sportowca, który walczył z „Orzełkiem na piersi”, nie zasługują na wynagrodzenie i uznanie (w zasadzie tym jest stypendium) za godne reprezentowanie państwa? Odpowiedź jest oczywista zwłaszcza, że takie świadczenia pieniężne często stanowią jedyne źródło finansowania i rozwijania sportowej pasji tych osób. Niestety z praktyki wiem, że nie są to odosobnione przypadki.
Nie ulega wątpliwości, że w rywalizacji osób pełnosprawnych dużo łatwiej jest spełnić określone Rozporządzeniem warunki. W konsekwencji mamy do czynienia z niezamierzonym ograniczeniem dostępu do świadczeń stypendialnych osobom niepełnosprawnym. Nie posądzam nikogo o umyślne i świadome działanie, jednak analizowany przykład jednoznacznie wskazuje na brak szerokiego i przemyślanego spojrzenia podczas redagowania aktów prawnych. Obejmując jedną regulacją różne grupy osób konieczne jest przeanalizowanie sprawy z ich perspektyw. W mojej ocenie traktować kogoś „równo” nie zawsze znaczy „tak samo” - co idealnie obrazuje powyższy przykład.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.