07.12.2017
Ostatnim moim działaniem w 2017 roku jako lobbysty jest wola podjęcia inicjatywy legislacyjnej w zakresie zmiany przepisów ustawy o sporcie, tj. art. 9 ust. 2. Który stanowi, że:
,,Funkcję prezesa zarządu polskiego związku sportowego można pełnić nie dłużej niż przez 2 następujące po sobie kadencje”.
Przepis ten, wprowadzający swoistą zasadę term limits w zarządzaniu polskim związkiem sportowym od samego początku wywołał wiele emocji i kontrowersji w środowisku sportowym oraz prawniczym. W założeniu ustawodawcy ma on zapewnić dostęp nowych kadr oraz zmienną reprezentację środowiska sportowego w najwyższych władzach zarządzających polskim sportem.
Przypomnijmy, że w Polsce regulacje, które zostały wprowadzone ustawą o sporcie opierają się na jednym z fundamentalnych założeń, które wynika z Konstytucji RP, że sport jest dziedziną należącą do praw i wolności obywatelskich. Zamysłem projektodawców ustawy o sporcie było znalezienie odpowiednio wyważonej granicy pomiędzy jak najszerszą autonomią ruchu sportowego a minimalnym zakresem tylko koniecznej interwencji państwa w sporcie. Uważam, że omawiany przepis wprowadził ograniczenie samodzielności polskich związków sportowych i jest przejawem nadmiernego interwencjonizmu państwa w demokratyczne struktury podmiotu jakim jest związek stowarzyszeń. Cechą stowarzyszenia wynikającą wprost z art. 2 ustawy Prawo o stowarzyszeniach jest samorządność stowarzyszenia, która z jednej strony wiąże się z niezależnością od podmiotów zewnętrznych, a z drugiej strony oznacza autonomię w wyznaczaniu celów, kształtowaniu struktury organizacyjnej, określaniu kryteriów członkostwa, obsady stanowisk we władzach, jak i w podejmowaniu innych decyzji w zakresie działania stowarzyszenia.
W samej ustawie o sporcie w art. 9 ust.1 przewidziano, że kadencja władz pzs nie może być dłuższa niż 4 lata. W mojej ocenie jest to postanowienie absolutnie wystarczające do zachowania kontroli, by „źli prezesi” nie wykonywali swych funkcji „dożywotnio”. Ponadto art. 9 ust. 2 u.s. wprowadza ograniczenia odnoszące się tylko do funkcji prezesa i pomija „kadencyjność” pozostałych członków zarządu. Dodatkowo należy podkreślić, że najwyższą władzą w stowarzyszeniach jest walne zebranie członków (zebranie delegatów). I to właśnie oni przynajmniej raz na 4 lata (lub szybciej na nadzwyczajnych zebraniach) mają możliwość oceny pracy i ewentualnej zmiany prezesa.
Czy prezes polskiego związku sportowego w ciągu dwóch kadencji jest w stanie zrealizować duże i poważne projekty rozwojowo – inwestycyjne? Pozbawienie możliwości uhonorowania wyborem na kolejną kadencję wartościowych, kompetentnych osób jest po prostu niesprawiedliwe i krzywdzące. Na tego rodzaju rozwiązaniu traci bowiem cały polski związek sportowy, cała dyscyplina sportu.
Już dziś wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można zapewnić ,,pozorną” ciągłość władzy w pzs przez urzędujących prezesów. Pomysłów nie brakuje, począwszy od wyznaczenia następcy, zmiany roli, czy wprowadzeniu doradców bądź rezygnacji kontrolowanej. Nie wprowadzajmy zatem fikcji, a działania pzs oprzyjmy na zasadach dobrego zarządzania.
Dlatego też jako lobbysta będę wnioskował o uchylenie art. 9 ust. 2 u.s.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.