13.04.2021
Zawodniczki i zawodnicy dyscyplin nieolimpijskich, przygotowujący się do startu w Igrzyskach The World Games 2022 w Birmingham, w Stanach Zjednoczonych oraz w kwalifikacjach do tej imprezy zostali pozbawieni możliwości uczestnictwa w treningach, zajęciach sportowych, współzawodnictwie i wydarzeniach sportowych. Wszystko to za sprawą obecnie obowiązującego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zwanym dalej Rozporządzeniem.
Zgodnie z § 9 ust 16 Rozporządzenia, wydarzenia sportowe, współzawodnictwo sportowe i zajęcia sportowe mogą być organizowane i prowadzone dla zawodników, którzy mają podpisane kontrakty o profesjonalne uprawianie sportu lub pobierają stypendia sportowe lub są uczestnikami rozgrywek ligi zawodowej lub są członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej lub przygotowują się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.
Kategoria „zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych” została wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r, poz. 654). W tej regulacji nie zostali uwzględnieni zawodnicy przygotowujący się do The World Games 2022, co stanowi dla nich dużą przeszkodę w przygotowaniach do najważniejszych zawodów, bowiem wobec niemożności prowadzenia normalnych treningów i to zarówno tych stricte związanych z dyscypliną, jak i komplementarnych na siłowni, basenie muszą oni trenować indywidualnie np. w domu, a to nie zastąpi normalnych przygotowań lub nawet przerwać treningi i mikrocykle przygotowawcze.
Również regulacja § 9 ust 1 tiret 2 Rozporządzenia ogranicza możliwości treningowe sportowców przygotowujących się do TWG 2022, bowiem ustanawia zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162) oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness, działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów lub działających dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.
W przepisie dopuszczającym możliwość korzystania z wyżej wymienionych obiektów nie uwzględniono zatem zawodników przygotowujących się do The World Games 2022.
Z uwagi na taki stan rzeczy, jako Prezes Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich zdecydowałem się skierować list do Pana Premiera, z którym można zapoznać się poniżej:
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.