17.12.2015
W dzisiejszym artykule chciałbym poruszyć prawnokarne aspekty dopingu u zwierząt. Czy podawanie niedozwolonych substancji w wyścigach konnych może zostać uznane za czyn zabroniony w rozumieniu przepisów karnych? Zapraszam do lektury.
Problem dopingu w sporcie nowożytnym od początku nie dotyczył jedynie współzawodnictwa ludzi. Już pod koniec XIX w. powszechnym zjawiskiem było stymulowanie koni wyścigowych środkami pobudzającymi. Początkowo praktyka ta występowała przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, jednak wraz z upływem czasu stała się powszechna również w Europie. Za pierwszy udokumentowany przypadek dopingu wykrytego u konia wyścigowego Milejadesa, który w 1899 roku wygrał moskiewskie derby[1].
Niestety problem ten, po przeszło stu latach, w dalszym ciągu istnieje. Świadczą o tym kolejne pozytywne wyniki badań oraz kolejne regulacje antydopingowe wydawane przez federacje sportowe w sportach zwierzęcych. Czy poza sankcjami dyscyplinarnymi istnieje możliwość poniesienia odpowiedzialności przez osoby podające doping w ramach współzawodnictwa sportowego zwierząt?
Na samym początku należy poddać analizie przepisy karne ustawy o sporcie, tj. art. 50:
Art. 50
1. Kto małoletniemu uczestniczącemu lub przygotowującemu się do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym podaje substancję zabronioną lub stosuje wobec niego metodę zabronioną w rozumieniu przepisów o zwalczaniu dopingu w sporcie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Tej samej karze podlega, kto bez wiedzy osoby uczestniczącej lub przygotowującej się do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym podaje jej substancję zabronioną lub stosuje wobec niej metodę zabronioną w rozumieniu przepisów o zwalczaniu dopingu w sporcie.
Występek określony w powyższym przepisie polega na podaniu małoletniemu lub osobie pełnoletniej bez jej wiedzy substancji zabronionej lub zastosowanie wobec niej metody zabronionej. Omawiana norma nie penalizuje zatem podawanie niedozwolonych substancji zwierzętom biorącym udział we współzawodnictwie sportowym.
Czy oznacza to, że owe naganne zachowanie w ogóle nie podlega karze na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących? Niekoniecznie. Warto zwrócić uwagę na art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, który stanowi, że stanowi, że kto znęca się nad zwierzęciem podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. W razie działania ze szczególnym okrucieństwem sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.
Czym jest w takim razie znęcanie się nad zwierzętami? Art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt stanowi, że jest świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień. Wskazane zostały również przykładowe zachowania wypełniające dyspozycję omawianego przepisu. Niezależnie od tematyki dzisiejszego artykułu, warto zwrócić m.in. uwagę na zachowanie opisane w art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy, tj. używanie do pracy albo w celach sportowych lub rozrywkowych zwierząt chorych, a także zbyt młodych lub starych oraz zmuszanie ich do czynności, których wykonywanie może spowodować ból
Należy mieć jednak na uwadze, że ustawodawca użył zwrotu ,,w szczególności”, co oznacza, że katalog ten ma charakter otwarty. Nie można zatem wykluczyć sytuacji, w której podanie dopingu poprzez wystąpienie skutków ubocznych będzie mogło był zakwalifikowane jako znęcanie się nad zwierzętami.
Nasuwa się w tym momencie pytanie: W którym miejscu kończy się moment podawania dopingu zwierzętom, a rozpoczyna znęcanie się nad nimi? Na pewno nie odpowiedział na nie ustawodawca pomijając tę kwestię w przepisach ustawy o sporcie. Warto jednakże mieć na uwadze, że zachowania te mogą, przy spełnieniu określonych przesłanek, być penalizowane na podstawie odrębnych przepisów karnych, czego przykład został przedstawiony w niniejszym tekście.
[1] [1] R. Dzierżanowski, Historia dopingu farmakologicznego, S. Kozłowski, W. Rewerski (red.), Doping, Warszawa 1976, s. 17
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.