18.06.2015
Wakacje już za pasem, dlatego warto zwrócić uwagę na wszystkie prawne niebezpieczeństwa czyhające zarówno na urlopowiczów, jak i przedsiębiorców świadczących wakacyjne usługi. Dziś chciałbym poruszyć kwestię związaną z zawieraniem umów czarterowych na przykładzie jachtów.
Miłośnicy sportów wodnych, w tym głównie żeglarstwa, a mogli spędzać wakacyjny czas oddając się swojemu hobby, gdy nie posiadają własnego sprzętu muszą skorzystać z usługi czarterowej. O ile samo zawieranie pisemnych umów jest dobrą praktyką, o tyle w rzeczywistości osoby z niewielkim doświadczeniem nie wiedzą co taka umowa powinna regulować. Poniżej, przedstawię kilka kwestii, które warto mieć na uwadze przy czarterowaniu jachtów na wakacyjne rejsy.
W pierwszej kolejności należy zadbać o rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym oznaczenie stron umowy. Może wydawać się to dla wszystkich truizmem, jednak bardzo często podmioty zawierające porozumienie nie zwracają uwagi na powyższą kwestię. Zadbanie o poprawne oznaczenie danych przedsiębiorcy oraz osoby najemcy w razie ew. roszczeń lub sporów pozwoli uniknąć problemów ze wzajemną identyfikacją. Co więcej, osoba posiadają np. numer ewidencyjny przedsiębiorcy może wcześniej zweryfikować, czy faktycznie prowadzi on zarejestrowaną działalność gospodarczą.
Bardzo istotną kwestią związaną z czarterem jachtu jest ubezpieczenie. Żeglowanie, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy akweny są zatłoczone, może wiązać się z powstawaniem wielu różnych szkód. Począwszy od uszkodzeń samego jachtu, znajdującego się na nim osprzętu oraz wyposażenia, aż do szkód na swoich lub cudzych załogantach. Z tego względu warto sprawdzić czy wynajmujący zapewnił ubezpieczenie jachtu, a jeżeli tak, to w jaki jest dokładnie jego zakres. W przeciwnym razie koniecznie zadbajcie o wykup własnej polisy ubezpieczeniowej! Jeżeli takową już macie, to warto przeanalizować jej warunki, ponieważ wiele towarzystw ubezpieczeniowych klasyfikuje żeglarstwo jako sport ekstremalny nieobjęty standardową polisą.
W nawiązaniu do powyższego należy podkreślić, że bardzo ważnym elementem umowy czarteru jest protokół wyposażenia (często połączony z protokołem stanu technicznego żaglówki). Jest to zabezpieczenie obustronne, a więc chroniące interesy właściciela oraz wypożyczającego. Istotne jest żeby, zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania, nie polegać tylko na zapewnieniu drugiej strony i dokonać własnego sprawdzenia powierzanego lub zwracanego nam sprzętu. Warto poświęcić czasem półgodziny więcej i mieć pewność co do ilości oraz jakości wyposażenia jachtu. Umowy bardzo często regulują majątkową odpowiedzialność za to co się na nim znajduje. W przypadku wykrycia jakichkolwiek niezgodności, uszkodzeń lub braków należy niezwłocznie je zgłosić i zaprotokołować. W przeciwnym razie podczas odbioru jachtu możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności za coś czego de facto nie zrobiliśmy.
Planując rejs należy brać pod uwagę również możliwe przeszkody, które mogą wpłynąć na nasze założenia terminowe. Umowy czarterowe (zwłaszcza w tzw. sezonie wysokim) zawierają postanowienia dotyczące kar umownych za dni (a czasem nawet godziny) opóźnienia w oddaniu jachtu w umówione miejsce. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że zazwyczaj nasza łódka jest już wynajęta następnym urlopowiczom i właściciele muszą mieć czas odpowiednio ją przygotować. Takie działanie jest zrozumiałe, ponieważ od jakości, terminowości i rzetelności świadczonych usług zależy zadowolenie klientów, co wymiernie przekłada się na zyski. Z tego względu warto założyć pewną rezerwę czasową, aby uniknąć tych niepożądanych wydatków.
Z drugiej strony, przedsiębiorcy czarterowi muszą mieć świadomość, że mimo posiadanych uprawnień (takich jak patent żeglarski) bardzo duży odsetek osób nie posiada odpowiedniego doświadczenia i umiejętności do bezpiecznego prowadzenia jachtów. Dlatego bardzo ważne jest jak najdalej idące (oczywiście w miarę możliwości) zweryfikowanie osoby, której powierzają swoje mienie.
Aby zapewnić sobie spokojniejszy sen wynajmujący powinni pamiętać o rzetelnym przygotowywaniu umów ze swoimi klientami. Pomimo tego, że możliwe byłoby kształtowanie odpowiedzialności żeglarzy w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego, to jednak warto zadbać o szczegółowe spisanie warunków umowy – nie zapominając o podpisach stron!
Warto wskazać, że przedsiębiorcy, jako podmioty profesjonalnie świadczące dany usługi powinny dostarczać użytkownikom sprawny sprzęt oraz pełny ekwipunek ratunkowy (kapoki, koło ratunkowe itp.) Dobrą praktyką wśród właścicieli wynajmowanych jachtów jest umieszczanie na ich pokładzie informacji z alarmowymi numerami telefonów oraz kontaktem do nich samych, tak aby użytkownicy w razie awarii lub wypadku mogli szybko uzyskać pomoc.
Podsumowując należy wskazać, że zarówno osoby czarterujące jachty lub inny sprzęt do sportów wodnych, jak i usługodawcy powinni wykazywać się daleko idącą przezornością. Jako, że żeglarstwo to sport dynamiczny i zależny od takich czynników jak warunki atmosferyczne, należy mieć na uwadze wszystkie możliwe (nawet te negatywne) scenariusze. Z tego względu konieczne jest uregulowanie ew. odpowiedzialności za szkody, w tym również poprzez ubezpieczenie. Aby zadbać zawartość swojego portfela warto również być świadomym kosztów okrytych w postaci kar umownych.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.