09.04.2014
Sport z różnych względów wywołuje wiele emocji, w tym także w związku z gratyfikacjami jakie otrzymują czy to poszczególni sportowcy czy też cała drużyna. Wbrew jednak wielu opiniom owe nagrody nie zawsze podlegają zwolnieniom podatkowym. Temat ten stanowi przedmiot do szczegółowej i bardzo obszernej analizy, nie mniej w związku z niedawno zakończonymi Igrzyskami w Soczi przyjrzyjmy się wygranym Olimpijczyków.
Medale olimpijskie mają wymiar symboliczny, a nazewnictwo poszczególnych medali odnosi się do koloru i statusu krążka, a nie do zawartości kruszcu. Zalicza się je do kategorii tzw. psychicznego dochodu, który generalnie nie podlega opodatkowaniu. Tradycyjnie oprócz medali przywiezionych z igrzysk sportowcy otrzymują od krajowych komitetów olimpijskich określone sumy pieniężne w zależności od zajętego na podium miejsca.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są nagrody wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich. Na tym jednak nie koniec. Nagrody, które otrzymali sportowcy z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego również nie muszą być rozliczane z urzędem skarbowym. Jest to konsekwencją tego, że Polska kandyduje do organizacji igrzysk w 2022 r. w Krakowie, a każdy ubiegający się o organizacje kraj musiał zadeklarować zwolnienie nagród z MKOL z podatków.
Oprócz tego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 10a w/w ustawy, olimpijczycy i paraolimpijczycy korzystają ze zwolnienia z PIT wartości otrzymanego przez nich ubioru reprezentacyjnego i sportowego. Można uznać to za miły ,,prezent” od fiskusa biorąc pod uwagę, że zawodnicy zazwyczaj otrzymują wiele takich strojów.
Jak się jednak okazuje, nie wszyscy olimpijczycy są tak doceniani w swoich krajach. Dla przykładu amerykańscy zawodnicy oprócz podatku za otrzymane od krajowego komitetu premie pieniężne za miejsce na podium, muszą zapłacić podatek od medalu, w związku z podatkiem od metali szlachetnych. W zależności od tego, do którego przedziału podatkowego zaliczany jest sportowiec ze względu na swoje przychody (najwyższy próg -39,6%, średni-28%, najniższy-10%), to ,,cena” olimpijskiego złota może wynieść nawet 10 tyś. dolarów. Warto zaznaczyć, że zdobywcy pierwszego miejsca na podium zostali zakwalifikowani do progu 39,6% i jest to uzasadniane faktem, że z racji statusu złotego olimpijczyka, są bardziej rozpoznawalni, medialni, a tym samym osiągają większe zyski z chociażby kampanii marketingowych, czy umów sponsorskich. System ten, uważany jest za jeden z najbardziej zacofanych i nielogicznych na świecie. Nasi amerykańscy, sportowi rywale mogą nam chyba pozazdrościć?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.