04.08.2015
Często powtarzany pogląd, że kobiety to słaba płeć sprawiał m.in. że kiedyś postrzegano je jako osoby nienadające się do współzawodnictwa sportowego, które było niejako ,,zarezerwowane” wyłącznie dla mężczyzn. W jednej z książek znalazłam opinię, która w bardzo trafny sposób obrazuje współczesny sport, a mianowicie, że sport XX i XXI wieku został zdominowany przez dwa główne zjawiska: profesjonalizację oraz wywalczony przez kobiety dostęp do uprawiania wszystkich dyscyplin sportu.
Oczywiście w niektórych krajach występują do tego czasu ograniczenia w uprawianiu sportu przez kobiety. Wynikają one jednak ze względów społeczno-obyczajowych i wyznaniowych. A i nadal tematem nieustających dyskusji są odwołania się do aspektów psychofizycznych kobiet oraz zagrożeń dla funkcji macierzyńskich jakie niesie ze sobą profesjonalne uprawianie sportu.
Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) ustanowiła w ramach swoich struktur nowy podmiot - FIFPro Women's Football Committee. Składa się on z 7 osób. Inicjatywa powołania tego typu przedsięwzięcia pojawiła się już w maju 2014 roku, oficjalnie Komitet został zatwierdzony w grudniu ubiegłego roku, ale jego ,,obecność” mocno zaakcentowała się kilkanaście dni temu podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet w Vancouver. FIFPro Women's Football Committee jest odpowiedzią na apele zawodniczek z całego świata, które często czują się odizolowane i nie mają gdzie zwrócić się o wsparcie, pomoc w walce o swoje prawa. Ma on być instrumentem do promowania równości statusu kobiet i mężczyzn w piłce nożnej oraz popularyzowania osiąganych przez kobiety wyników.
Ponadto celem Komitetu jest stworzenie strategii, programów przeznaczonych dla profesjonalnych zawodniczek. Głównymi obszarami tematycznymi będą kwestie prawne, równości płci, komunikacji, zdrowia i bezpieczeństwa oraz pokazanie, że kobiety (w tym przypadku zawodniczki piłki nożnej) mają takie sama prawa jak ich koledzy. Zwraca się szczególną uwagę na zagadnienia dotyczące kontraktów zawodniczych, wynagrodzeń, na ,,zawodową dwutorowość” zawodniczek. Z badań przeprowadzonych przez FIFPro wynika, że na całym świecie oficjalnie jest ok. 1300 zawodniczek o statusie zawodniczki profesjonalnej, a status taki powinno mieć prawie 4500 kobiet.
Wskazane działania FIFPro to na pewno bardzo pozytywna inicjatywa. Wymienione wyżej problemy to jednak nie tylko ,,bolączka” pań uprawiających profesjonalnie piłkę nożną, ale zawodniczek wielu innych dyscyplin sportowych, w których także powinno nastąpić podjęcie podobnych działań. Sztandarowy ,,problem” to kwestie związane z kontraktem sportowym a ciążą zawodniczki. Temat ten był poruszany już na naszym Portalu. Za tym idą także kwestie dotyczące kontraktu sponsorskiego oraz promowania współzawodnictwa sportowego kobiet, transmisji wydarzeń sportowych.
Jak wyglądają działania na rzecz sportu kobiet w Polsce? Jednym z nich jest funkcjonująca w ramach Polskiego Komitetu Olimpijskiego Komisja Sportu kobiet PKOI. Do głównych celów jej działalności należy m.in. podejmowanie inicjatyw związanych z propagowaniem idei olimpizmu i umacniania roli sportu kobiecego w społeczeństwie, promowanie międzynarodowego porozumienia i współpracy w zakresie sportu kobiet oraz wzmacnianie pozycji i wyrównywanie statusu ekonomicznego kobiet profesjonalnie zaangażowanych w proces szkolenia olimpijskiego (trenerki, lekarki, działaczki, sędziny).
Sport kobiet wymaga nie tylko odpowiedniego systemu kształcenia, programu treningowego by zawodniczki mogły osiągnąć wysokie wyniki bez zagrożeń dla zdrowia i przede wszystkim swoich funkcji macierzyńskich, ale także odpowiednich unormowań regulujących status zawodniczek, działań ze strony federacji sportowych oraz prawidłowo skonstruowanego kontraktu, który da zawodniczce zabezpieczenie socjalne oraz zabezpieczenie zdrowia w przypadku np. kontuzji.
Zapraszam do dyskusji na temat sytuacji kobiet w sporcie.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.