08.03.2016
W zeszłym tygodniu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ogłosił konkurs na założenia do nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, które mają zostać opracowane przez środowisko (akademicy i naukowcy). Jest to absolutne novum, lecz intencje jak najbardziej słuszne. Z uwagi bowiem na wielokrotną już nowelizację ustawy i potrzebę jej dostosowania do potrzeb środowiska i gospodarki, taka inicjatywa w mojej ocenie jest godna zainteresowania. Z nadesłanych zgłoszeń mają powstać trzy zespoły badawcze, które otrzymają granty (po około 300 tyś zł) i po szeroko zakrojonych konsultacjach środowiskowych mają przygotować kompletną dokumentację stanowiącą podstawy nowej ustawy.
Dlaczego o tym dzisiaj piszę? Oczywiście dlatego, bo uważam, że dokładnie taka sama inicjatywa powinna wyjść ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wielość zagadnień jakie wymagają poprawy, czy wdrożenia jest na tyle duża, że warto chyba pomyśleć – po szeroko zakrojonych konsultacjach w naszym środowisku – nad nową ustawą. Tak bardziej konkretnie, co warto by sobie uporządkować. Na przykład: status prawny sportowca (czy szerzej sport amatorski i profesjonalny), wzorzec kontraktu sportowego (coś pomiędzy umową o pracę, a umową o świadczenie usług), zapewnienie ochrony zdrowia sportowcom, polskie związki sportowe (tu w szczególności sytuacja prawna sportów nieolimpijskich, forma prawna PZS – na przykład możliwość tworzenia spółek kapitałowych, kwestie uporządkowania licencji sportowych, uporządkowania postępowań dyscyplinarnych i „oderwania” ich od zarządów, kadencyjność organów), zmiana definicji legalnej sportu (dodatnie o aktywność umysłową czy e-sporty), rozszerzenie regulacji o sport osób niepełnosprawnych, olimpiady specjalne i sport osób po transplantacjach, przywrócenie regulacji dotyczącej zawodu trenera i instruktora sportu, rozszerzenie regulacji związanej ze zwalczaniem dopingu w sporcie, wprowadzenie możliwości zwalniania od kosztów w ramach postępowań dyscyplinarnych, dopingowych czy przed Trybunałem Arbitrażowym ds. sportu przy PKOl. To tylko przykłady. Przy takich okazjach zawsze zachęcam i odsyłam do strony LobbingDlaSportu.pl, prosząc o dalsze postulaty.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.