14.07.2015
W ubiegły wtorek Polska podpisała Konwencję Rady Europy w sprawie zwalczania manipulowania zawodami sportowymi. Żeby przepisy Konwencji zaczęły obowiązywać wymagana jest jej ratyfikacja za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie. Przyjrzyjmy, zatem się jej treści.
Zgodnie z Konwencja manipulowanie zawodami sportowymi to umyślne zaaranżowanie sytuacji, działanie lub zaniechanie mające na celu wypaczenie wyniku lub przebiegu zawodów sportowych w celu całościowego lub częściowego wyeliminowania elementu nieprzewidywalności związanego z tymi zawodami sportowymi, które ma doprowadzić do uzyskania nienależnej korzyści przez osobę dopuszczającą się takiego manipulowania lub przez inne osoby.
Celem głównym przyjęcia Konwencji jest chęć zapewnienia ochrony uczciwości zawodów sportowych oraz etyki sportowej zgodnie z zasadą autonomii sportu. Natomiast jako cele szczegółowe sygnatariusze wskazują przeciwdziałanie manipulowania krajowymi i międzynarodowymi zawodami sportowymi na szczeblu krajowym lub międzynarodowym oraz wykrywanie przypadków takiego manipulowania i nakładanie sankcji z tego tyłu, a także wspieranie krajowej i międzynarodowej współpracy na rzecz zwalczania przypadków manipulowania zawodami sportowymi między odpowiednimi organami publicznymi oraz organizacjami zajmującymi się sportem i zakładami sportowymi.
Aby realizować powyższe cele Strony powinny przeanalizować i wybrać najwłaściwsze metody zwalczania operatorów oferujących nielegalne zakłady sportowe przy wykorzystaniu przykładowych środków takich jak:
Przechodząc natomiast do ewentualnych sankcji to Konwencja rozróżnia je na: sankcje karne nakładane na osoby fizyczne, sankcje nakładane na osoby prawne, sankcje administracyjne oraz zajęcia i konfiskaty. Jednocześnie każda ze Stron powinna podjąć niezbędne środki prawne w celu zapewnienia nakładania na osoby fizyczne lub prawne skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających sankcji, w tym sankcji pieniężnych. Dodatkowo przewidziano przykładowe sankcje dla osób prawnych w postaci: wydania czasowego lub stałego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej; objęcia nadzorem sądowym; wydanie sądowego nakazu likwidacji.
W dalszych postanowieniach Konwencja reguluje między innymi kwestię: zapobiegania występowania w/w zjawiska; wymiany informacji pomiędzy Stronami; współpracy w zakresie egzekwowania prawa; jurysdykcji, postępowania karnego i środków egzekucyjnych; międzynarodowej współpracy sądowej oraz działań następczych.
Z pewnością będziemy przyglądać się i informować o dalszej procedurze legislacyjnej związanej z wprowadzeniem w Polscenowych regulacji związanych z szeroko rozumianym prawem sportowym.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.