28.09.2017
Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie zagadnieniu uzupełniania składu władz w organizacjach sportowych działających na podstawie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Z naszych obserwacji wynika bowiem, że w dalszym ciągu pojawia się dużo wątpliwości w tym zakresie.
Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem: Stowarzyszenia zobowiązane są do posiadania zarządu oraz organu kontroli wewnętrznej, którym w praktyce zazwyczaj jest komisja rewizyjna. Co więcej, zgodnie z przepisem art. 30 ust. 1 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach: jeżeli stowarzyszenie nie posiada zarządu zdolnego do działań prawnych, sąd, na wniosek organu nadzorującego lub z własnej inicjatywy, ustanawia dla niego kuratora. W takim przypadku celem kuratora jest zwołanie w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy walnego zebrania członków (zebrania delegatów) stowarzyszenia w celu wyboru zarządu.
Mając na uwadze sytuacje, które mogą mieć miejsce w trakcie trwania kadencji władz (śmierć, rezygnacja, odwołanie członków władz itp.), już na etapie tworzenia regulacji wewnętrznych stowarzyszenia należy uwzględnić możliwość wystąpienia wyżej wskazanych zdarzeń losowych. Powszechne jest między innymi stosowanie szerokiego „widełkowego” sposobu określenia liczebności władz. Inną metodą jest wprowadzenie przepisów umożliwiających tzw. kooptację, tj. uzupełnienie swojego składu przed daną władzę. Regulując tę kwestię należy jednakże zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które warunkować będą praktycznie korzystanie z omawianej instytucji.
Jednym z najczęstszych błędów jest określenie zasad uzupełniania składu w wewnętrznych regulaminach stowarzyszeń, np. w regulaminie Zarządu. W tym momencie należy przytoczyć przepis art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, zgodnie z którym to statut określa władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje. Unormowanie tej kwestii w regulaminach wewnętrznych w oderwaniu od statutu stanowić będzie zatem naruszenie wyżej wskazanego przepisu ustawy, co w konsekwencji może doprowadzić do zakwestionowania ważności dokonanej czynności.
Po drugie, tworząc statut należy zwrócić uwagę na określenie liczby członków władzy, która może ulec kooptacji. Najczęściej oblicza się ją proporcjonalnie do liczby członków pochodzących z wyboru, np.:
Zarząd ma prawo uzupełnić swój skład w miejsce tych członków, których mandat wygasł, nie więcej jednak niż 1/2 ogólnej liczby członków Zarządu pochodzących z wyboru.
Podstawą w tym przypadku jest liczba członków Zarządu pochodzących z wyboru. Kooptacja kolejnych członków nie zwiększa zatem podstawy dla obliczania dalszego uzupełniania składu.
Kolejnym aspektem uzupełniania składu władz, na który należy zwrócić uwagę, jest określenie samych osób kooptowanych. Statut może bowiem wprowadzać ograniczenia podmiotowe w tym zakresie. Przykładowo, uzupełnienie składu może zostać dokonane jedynie z grona osób, które w poprzednich wyborach uzyskały kolejno największą liczbę głosów spośród kandydatów, którzy ostatecznie nie zostali wybrani do danej władzy.
Omawiana problematyka jest bardzo złożona, dlatego trzeba zwracać uwagę na treść obowiązujących przepisów w danej organizacji. Jest to uzasadnione tym bardziej, mając na uwadze treść omawianej materii, dotyczącej zmian składu władz, które niejednokrotnie związane są z wewnętrznymi konfliktami w danej organizacji. Pamiętajmy zatem, by świadomie zarówno opracowywać jak i stosować przepisy wewnętrzne. Warunkować one będą dalsze prawidłowe funkcjonowanie władz w organizacjach.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.