30.07.2015
Sezon na żeglowanie w pełni. W związku z dosyć chimeryczną, zmienną pogodą coraz częściej docierają do nas informacje o niebezpiecznych zdarzeniach jakie mają miejsce na polskich jeziorach. Upalne dni przeplatane porywistymi burzami, czasem w połączeniu z lekkomyślnością i brawurą stertników, mogą prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji. Na szczęście na straży stoją odpowiednie służby ratunkowe.
Żeglarstwo śródlądowe niesie ze sobą wiele zagrożeń, które przez brak doświadczenia, należytej uwagi, niewiedzę, a czasem nieszczęśliwy zbieg okoliczności mogą być fatalne w skutkach. Oczywiście najbardziej zakorzenioną w świadomości społeczeństwa (po tragicznych wydarzeniach z sierpnia 2007 r.) jest zagrożenie wynikające ze zmiennych warunków pogodowych – a więc burz i towarzyszących im szkwałów oraz wyładowań atmosferycznych. Jednak dobra pogoda nie oznacza eliminacji wszelkich zewnętrznych zagrożeń – żeglarze muszą mieć na uwadze możliwość występowania np. mielizn czy też podwodnych kamieni. Bezpośredni i niekontrolowany kontakt z nimi może skończyć się nawet poważnym uszkodzeniem naszego jachtu. Wówczas konieczne będzie skorzystanie ze specjalistycznej pomocy.
Co oczywiste, jeśli chodzi o sytuacje ratowania ludzkiego życia służby ratownicze działają natychmiast, bez pobierania jakichkolwiek opłat. Jednak zdecydowana większość interwencji ma tzw. charakter techniczny (inaczej: ratownictwo techniczne), które może generować poważne koszty po stronie urlopowiczów. Tego rodzaju usługi polegają np. na podnoszeniu zatopionego jachtu, holowania lub wyciągania go z mielizn, kamienisk czy przybrzeżnych szuwar. Takie działania skupiają się zatem na ratowaniu czyjegoś mienia, co uzasadnia konieczność ponoszenia w związku z tym dodatkowych opłat.
Jak się okazuje działania wodnych służb ratowniczych w zakresie pomocy technicznej mogą być bardzo kosztowne. Dla przykładu należy wskazać na (zmienione pod koniec ubiegłego roku) warunki naliczania opłat za świadczenie tego typu usług przez Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zgodnie z zamieszczonym komunikatem, z dniem 10 października 2014 r. zmianie ulega wysokość opłat za akcje techniczne. Obecnie wynosi ona 100 zł za każde rozpoczęte 30 minut od czasu wypłynięcia łodzi ratowniczej ze stacji ratowniczej do momentu zakończenia akcji. Warto podkreślić, że do tej pory ratownicy inkasowali 150 złotych za godzinę akcji. Biorąc pod uwagę obszar Wielkich Jezior Mazurskich oraz długotrwałość takich akcji, może okazać się, że rachunek wystawiony przez MOPR będzie bardzo wysoki.
Pieniądze z akcji technicznych stanowią poważny czynnik zasilający budżet MOPR (są one przeznaczane na bieżącą działalności jednostki). Każdego roku zastrzyk finansowy pochodzący z tego źródła może stanowić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Powyższe stanowi kolejny, bardzo ważny argument przemawiający za wykupieniem odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.