21.01.2016
Kilkakrotnie na łamach portalu milldyvax.com poddawaliśmy analizie różnego rodzaju formy aktywności pod kątem możliwości uznania ich za sport. Przykładem jest chociażby wczorajszy wpis na temat cheerleaderek, czy też zagadnienia związane z e-sportem. Dzisiaj natomiast chciałabym zachęcić do dyskusji na temat zawodów krótkofalarskich i krótkofalowców - być może są wśród czytelników osoby, które zajmują się tego rodzaju działalnością i podzielą się z nami swoimi doświadczeniami, opiniami związanymi z sytuacją krótkofalarstwa w Polsce.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to aktywność podejmowana prze nieliczne grono osób. Nic bardziej mylnego. Krótkofalarstwem zajmuje się setki tysięcy osób na całym świecie. W wielu krajach działają specjalne organizacje zrzeszające krótkofalowców, które reprezentują krótkofalowców wobec władz państwowych i międzynarodowych. W Polsce funkcjonuje Polski Związek Krótkofalowców. Podmiotem międzynarodowym zrzeszającym krótkofalowców jest International Amateur Radio Union (IARU) – Międzynarodowa Unia Radioamatorska. Przedstawicielstwa IARU działają niezależnie w poszczególnych regionach, na które podzielony jest świat. W nich z kolei obowiązują odrębne przepisy i różny podział częstotliwości.
Istotą krótkofalarstwa jest kolekcjonowanie (osiągnięcie jak największej liczby ) łączności z krótkofalowcami na całym świecie. Dokumentowanie kontaktów – wymiana kartek QSL, które są potwierdzeniem uzyskanego wyniku krótkofalowca. Coraz częściej jedną z form aktywności w krótkofalarstwie jest organizowanie wypraw w odległe miejsca na ziemi, bardzo często trudno dostępne, niezamieszkane i ,,uaktywnianie” tego rodzaju terytorium. Są więc zatem kluby, związki, międzynarodowe struktury, krajowe i międzynarodowe zawody i – co oczywiste – zawodnicy. Jednak by móc zostać krótkofalowcem należy uzyskać stosowne uprawniania używania radiostacji amatorskich.
I choć te dalekie wyprawy, możliwość specyficznego rodzaju komunikacji z osobami z całego świata bez względu na różnice języka, kultury czy też różnice społeczne brzmią bardzo interesująco, to jednak bardzo często krótkofalowcy muszą się zmierzyć z szarą codziennością. obwarowaną szeregiem przepisów prawnych oraz np. sąsiadami, którzy niekoniecznie rozumieją dlaczego na dachu bloku stoi sztab przeróżnych anten. W związku z powyższym warto mieć na uwadze m.in. następujące regulacje: Ustawę z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego, Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 10 grudnia 2014 r. w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie nieodpłatnego udostępniania radiowych urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych stosowanych w służbach radiokomunikacyjnych przez podmioty niebędące przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, Ustawę z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, czy Ustawę z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze.
Pomijając szczegółową analizę ,,krótkofalarstwa” przez pryzmat art. 2 (definicja sportu) i art. 11, 12a,12b (procedura tworzenia polskiego związku sportowego) ustawy o sporcie chciałabym poznać Państwa opinię na temat, czy tego rodzaju zawody, aktywność można rozpatrywać w kategorii sportu?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.