10.11.2015
Jutro 11 listopada. Jest to jeden z tych dni, w których szczególnie powinniśmy się zatrzymać i popatrzeć na karty historii naszego kraju. Warto także spojrzeć na historię sportu, rozwój jego struktur prawno-organizacyjnych. Dzisiaj zapraszam więc na małą podróż w przeszłość…
7 lutego 1867 r. władze austriackie zatwierdziły we Lwowie Statut Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego (PTG) ,,Sokół” będącego drugą na świecie tego typu organizacją. Do priorytetowych celów PTG oprócz podnoszenia świadomości narodowej polskiej młodzieży i jej rozwoju fizycznego należało tworzenie kół sportowych popularyzujących różnego rodzaju dyscypliny sportowe. W wyniku swej działalności, członkowie ,,Sokoła” w latach 1884 – 1914 wypracowali wśród wszystkich organizacji o tego typu profilu działających na ziemiach polskich największy majątek, w skład którego wchodziło 126 budynków z salami gimnastycznymi, 1341 boisk, które służyły m.in. do przeprowadzania zajęć wychowania fizycznego, a wartość jego majątku na koniec 1913 r. oceniana była na 6,5 miliona koron.
Dla przykładu w okresie dwudziestolecia międzywojennego Warszawie każdy, nawet najmniejszy klub mógł wynająć stadion na godzinę. Koszty tego przedsięwzięcia wynosiły w zależności od pory dnia – 6 zł- godziny poranne, 8 zł – pozostała część dnia.
W 1939 r. w październiku, okupacyjne władze niemieckie wydały bezwzględny zakaz uprawiania sportu na ziemiach polskich, skutkiem czego było rozwiązanie stowarzyszeń, klubów i związków sportowych. Na własność agresora przeszła cała dokumentacja, obiekty sportowe czy trofea. Wiele z nich zostało całkowicie zniszczonych, a za każdą najmniejszą próbę uprawiania sportu groziła kara śmierci. Mimo to, życie sportowe nie zamarło i gdzie tylko zaistniała możliwość dochodziło do różnego typu rozgrywek piłkarskich, lekkoatletycznych, koszykarskich. Zakazane było tworzenie przez Polaków wszelkiego rodzaju związków i stowarzyszeń. Uważano, że mogą one doprowadzić do powstania wśród członków ugrupowań postaw patriotycznych. Przed obiektami sportowymi pojawiły się tablice z napisami: Polakom wstęp wzbroniony. Podczas prowadzonych działań wojennych, w hitlerowskich obozach koncentracyjnych oraz obozach jenieckich NKWD funkcje i warunki uprawiania sportu były różne. Niemcy będący sygnatariuszem Konwencji dotyczącej traktowania jeńców wojennych, podpisanej w Genewie, dnia 27 lipca 1929 r., a której zgodnie z art. 17, należało zagwarantować jeńcom różne sposoby spędzania wolnego czasu, w tym przysługiwało im prawo do uprawiania sportu i to zarówno masowego, np. marszospacery, mające charakter rekreacyjny rozgrywki w grach zespołowych, zajęcia gimnastyczne, oraz sportu wyczynowego, co miało się przejawiać w postaci rozgrywek ligowych, klubów sportowych, działalności oświatowej na polu kultury fizycznej czy też powoływaniu organów kierujących działalnością sportową. Sowieci nie uznawali żadnych umów międzynarodowych i traktowali każdą działalność podejmowaną samorzutnie przez jeńców za przejaw wrogości wobec władzy radzieckiej. Wszelkie przejawy aktywności sportowej, czy próby podejmowane w tym kierunku były surowo karane.
Nie sposób nie wspomnieć o sportowcach – wojennych bohaterach, w tym m.in. Januszu Kusocińskim czy Halinie Konopackiej. Pierwszy - mistrz olimpijski w biegu na 10 000 m. Podczas okupacji wojennej pracował jako kelner w barze „Pod kogutem” zwanej Gospodą Sportowców, a jej gościom dostarczał tajną podziemną prasę. Członek Podziemnej Organizacji Wojskowej. W 1940 r. aresztowany przez gestapowców, katowany – nie wydał nikogo z konspiracji. Został rozstrzelany na Palmirach. H. Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska. W 1939 r. zasiadła za kierownicą jednego z miejskich autobusów, którymi wraz z małżonkiem wywieźli całe złoto Banku Polskiego, transportując je potem bezpiecznie statkiem i pociągiem – poprzez Rumunię, Turcję, Liban aż do Francji, by przekazać je rządowi emigracyjnemu.
Dzisiaj sportowcy też wstępują do armii, ale z innych pobudek. W wojsku istnieją trzy zespoły sportowe dla każdego rodzaju sił zbrojnych (Wojska Lądowe, Marynarka i Lotnictwo). Do wojska trafiają najlepsi z najlepszych. Wojsko inwestuje w ,,ukształtowanego” już sportowca. W zamian gwarantując mu stabilność finansową i perspektywę szybszej emerytury. W narodowej reprezentacji olimpijskiej na igrzyskach w Londynie aż 36 sportowców stanowili właśnie żołnierze.
Pamiętajmy o tych, którzy tworzyli historię polskiego sportu, w bardzo trudnych czasach odnosili sukcesy, a współczesnym sportowcom – żołnierzom życzmy, aby swoje umiejętności mieli okazję sprawdzić tylko podczas rywalizacji na wspaniałych, nowoczesnych sportowych arenach tocząc bój o miejsce na podium, a nie w czasie wojennych walk.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.