03.03.2014
W środowisku piłki ręcznej w Polsce nie milką echa w zakresie zmiany przepisów dotyczących przyznawania licencji trenerskich. Dyskusja dotyczy wydanej przez Zarząd Związku Piłki Ręcznej w Polsce w dniu 01.09.2013 r. uchwały nr 30/13 w sprawie zasad i warunków prowadzenia zespołów piłki ręcznej w zawodach i rozgrywkach organizowanych przez ZPRP, EHF lub IHF.
Zmiany podyktowane były niedawną deregulacją niektórych zawodów, który to proces dotknął również trenerów i instruktorów sportu. Sama deregulacja i nowelizacji ustawy o sporcie w tym zakresie była przeze mnie poruszana w jednym z blogów we wrześniu 2013 r. Na dzisiejszym przykładzie będziemy mogli zobrazować to jak konkretny polski związek sportowy poradził sobie z deregulacją i tak zwanym warunkiem posiadania „wiedzy, doświadczenia i umiejętności” przez kandydata na trenera i instruktora sportu.
Uchwała Zarządu ZPRP określiła, że dotychczasowe licencje trenerskie zachowują swoją ważność do dnia 31 grudnia 2013 r. Następnie wprowadzono obowiązek posiadania odpowiedniej kategorii licencji trenerskiej, które podzielone zostały następująco:
Oprócz tego dookreślono, iż trenerzy wszystkich kadr narodowych jak i zastępca dyrektora szkoły mistrzostwa sportowego ZPRP do spraw sportowych mają obowiązek posiadania licencji trenera piłki ręcznej kategorii A. Natomiast nauczyciele prowadzący zajęcia sportowe w szkołach mistrzostwa sportowego ZPRP oraz w gimnazjach i licealnych ośrodkach szkolenia sportowego powinni posiadać licencję trenera piłki ręcznej co najmniej kategorii B.
Jaką jest sankcja za nie posiadanie licencji? Zgodnie z §7 Uchwały kluby, które zatrudniają szkoleniowców nieposiadających właściwych licencji trenera piłki ręcznej ponoszą konsekwencje finansowe określone szczegółowo w regulaminach poszczególnych klas rozgrywkowych. Wskazano pamiętać, że zgodnie z Uchwałą zespół bierze udział w zawodach bez upoważnionego szkoleniowca jeżeli w protokole zawodów:
Jednocześnie w związku z wejściem w życie Uchwały utraciły moc poprzednio obowiązujące przepisy tj.: uchwała nr 54/07 Zarządu ZPRP z dnia 17 września 2007 r. w sprawie zasad zatrudniania szkoleniowców przez kluby piłki ręcznej biorące udział w rozgrywkach centralnych, strefowych i wojewódzkich; uchwała nr 55/07 Zarządu ZPRP z dnia 17 września 2007 r. w sprawie zatwierdzenia Regulaminu przyznawania i pozbawiania licencji trenera piłki ręcznej oraz uchwała nr 56/07 Zarządu ZPRP z dnia 17 września 2007 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za przyznanie licencji trenera piłki ręcznej.
Oczywiście każda z kategorii licencji posiada odpowiednie warunki określone w regulaminie przyznawania licencji. ZPRP wskazuje, że warunki są zgodne z wymaganiami EHF określonymi w porozumieniu „RINCK”, który ma na celu ujednolicić poziom szkolenia trenerów. Tymczasem nowe zasady pozbawiły kilku trenerów czołowych klubów Superligi możliwości pracy w klubie, ze względu na otrzymanie kategorii B. Natomiast to oznacza, że by otrzymać kategorię A uprawniającą do trenowania klubów Superligi tacy trenerzy przez dwa lata musieliby pracować z zespołami II ligi i tym samym nie mogli by prowadzić swoich dotychczasowych zespołów w seoznie 2014/2015 dlatego też wnioskują do ZPRP o zmianę przyznanych im licencji.
Wyjaśnienie sprawy przyznania odpowiednich licencji wciąż trwa. Związek poinformował, że trenerzy będą mogli odbyć odpowiednie kursy podwyższające kwalifikacje zawodowe. Tym samym trener kategorii C będzie mógł podnieść swoje kwalifikację do kategorii B, a trener kategorii B do kategorii A. Pomysł nie do końca podoba się trenerom, którzy domagają się wszczęcia ustawowych czynności kontrolnych w postaci zbadania zgodności uchwały Zarządu ZPRP z prawem powszechnie obowiązującym.
Na ostateczne decyzje w niniejszej sprawie musimy jeszcze poczekać ale już teraz widać, że w piłce ręcznej w Polsce dochodzi do wielu ważnych zmian dla środowiska – od wprowadzenia ligi zawodowej, po zmianę przyznawania licencji trenerskich, które to obszary będą miały ogromny wpływ na to jaki poziom piłka ręczna będzie prezentować w najbliższych latach. Poziom nie tylko sportowy ale również organizacyjny.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.