31.03.2014
Dużo ostatnio dzieje się w piłce ręcznej. I to nie tylko w rozgrywkach krajowych, ale również międzynarodowych. W ostatnim czasie poruszyłem temat ewentualnej możliwości wprowadzenia limitu czasowego akcji w piłce ręcznej, a dzisiaj natomiast chciałbym Państwu przedstawić dwa tematy związane z Ligą Mistrzów.
Niestey Wisła Płock, a także Vive Targi Kielce, na które szczególnie liczyliśmy nie awansowały do ćwierćfinałów. Pierwszy temat dotyczy właśnie pierwszego meczu Vive z Rhein Neckar Loewen, po którym została złożona skarga do Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (dalej „EHF”) na trenera Vive – Talanta Dujszebajewa. Skarga dotyczyła jego rzekomego niewłaściwego zachowania podczas meczu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego stwierdzono, iż nie ma dowodów by trener Vive uderzył trenera niemieckiego zespołu i w związku z czym brak jest podstaw do nałożenia kary zawieszenia. Co ciekawe jednak trener Vive decyzją Trybunału EHF został ukarany karą pieniężną w wysokości 5.000 euro za niesportowe zachowanie podczas konferencji prasowej. W piłce ręcznej tego rodzaju spory rozwiązywane są na podstawie przepisów EHF – tak zwanego „Legal Regulations” – czyli ogólnych przepisów dotyczących postępowania dyscyplinarnego oraz „List of Penalties” – czyli przepisów wskazujących na konkretne przewinienia i sankcje za ich popełnienie. I to właśnie na podstawie „List of Penalties” została ustalona wysokość kary, natomiast na podstawie przepisów „Legal Regulations” Vive ma prawo wniesienia apelacji od wspomnianej decyzji.
Drugi temat również bezpośrednio dotyczący Ligi Mistrzów oraz polskich zespołów to zmiana organizacyjna rozgrywek od 2015/2016. Mianowicie od przyszłorocznych rozgrywek Polska będzie reprezentowana tylko przez jeden klub, a nie jak do tej pory przez dwa. Projekt powyższej zmiany został już zatwierdzony przez Komitet Wykonawcy EHF. Zgodnie z założeniami w rozgrywkach LM weźmie udział 28 drużyn, z których 16 utworzy dwie grupy A i B po osiem zespołów. Zespoły te będą rywalizować w systemie ligowym – każdy z każdym mecz i rewanż. Natomiast pozostałe 12 zespołów będą rywalizować w grupie C i D. Następnie zwycięzcy grup A i B automatycznie będą uzyskiwać miejsce w ćwierćfinale LM, a po dwie najsłabsze drużyny z grupy A i B zakończą rywalizację. Pozostałych 10 zespołów będzie rywalizowało w pierwszej rundzie play off, gdzie dołączą dwa zespoły z grupy C i D. Wskazane 12 zespołów utworzy sześć par pierwszej fazy play off i wyłoni sześciu kolejnych ćwierćfinalistów. Turniej finałowy Final Four pozostaje bez zmian.
Zgodnie z założeniami jedynie dwa pierwsze kraje w rankingu EHF, a więc Niemcy i Hiszpania miałyby prawo wystawić po dwie drużyny. Pozostałe kraje z miejsc 3-26 tylko po jednej drużynie. Władze EHF uzasadniają reformę chęcią rozszerzenia dostępu do elitarnych rozgrywek nowym krajom, a co za tym idzie ekspansji na nowe rynki dla sponsorów rozgrywek. Jak przyjmie się reforma czas pokaże. Jednego możemy być pewni – rywalizacja pomiędzy Wisłą i Vive toczyć się będzie nie tylko o prymat na krajowym szczeblu, ale również o możliwość uczestnictwa w najbardziej elitarnych rozgrywkach europejskich.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.