02.02.2015
Kontynuując tematykę organizacji imprez biegowych, skoncentrujmy się dziś na zagadnieniu wszelkiego rodzaju konkursów i loterii prowadzonych podczas takich wydarzeń. No właśnie – czy podczas losowania nagród pośród uczestników do czynienia mamy z konkursem, a może jednak z loterią? Jaka jest między nimi różnica?
Podczas wielu biegów organizowanych na terenie naszego kraju, uczestnikom przyznawane są nagrody nie związane bezpośrednio z rywalizacją sportową. Z jednej strony stanowią wyróżnienie oraz finansową lub rzeczową korzyść dla jednej z osób biorących udział w takim wydarzeniu, z drugiej również – nierzadko mają za zadanie promocję fundatora niniejszej nagrody. Najistotniejsze jest jednak w jakiej formie winny być przyznawane.
W języku potocznym nie zwraca się szczególnej uwagi na różnicę pomiędzy słowem loteria, a konkurs. Jednak jeśli mamy do czynienia z płaszczyzną prawną tego zagadnienia - dysonans jest zasadniczy.
Konkurs swe oparcie znajduje w przepisach Kodeksu Cywilnego (art. 919-921). Jego organizacja oraz przeprowadzenie nie są obostrzone w znaczący sposób. Istnieje duża dowolność w kształtowaniu konstrukcji konkursów. Najistotniejszym warunkiem w uzyskaniu nagrody powinny być działania uczestników, polegające na wykazaniu się określoną wiedzą lub umiejętnościami. Tym samym uczestnicy mają jedynie potencjalnie równe szanse w uzyskaniu nagrody, gdyż każdy może wykazać się wiedzą lub umiejętnościami. Należy jednak zauważyć, że nie powinno wyznaczać się uczestnikom zadań banalnych, ponieważ wówczas konkurs może zostać uznany za pozorowanie mające na celu ukrycie rzeczywistego charakteru wydarzenia.
Z kolei pojęcie loterii znajduje się już w Ustawie o grach hazardowych. Zgodnie bowiem z art. 2.1. tejże ustawy, jest to rodzaj gry losowej o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Kolejny z omawianych punktów niniejszego artykułu dookreśla, iż są to m.in.: loterie promocyjne, w których uczestniczy się przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze i tym samym nieodpłatnie uczestniczy się w loterii, a podmiot urządzający loterię oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe;
Tak więc w próbie odróżnienia konkursu od loterii, fundamentalne znaczenie ma aspekt przypadkowości.
Jeżeli nagrody w „konkursie” przyznawane będą bezpośrednie poprzez losowanie – automatycznie staje się on loterią promocyjną a co za tym idzie, winien być on zorganizowany zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o grach hazardowych. Wprowadzenie do konkursu, jakiegokolwiek elementu losowości, prowadzi do sklasyfikowania go jako loterii. Warto wspomnieć, iż organizacja loterii promocyjnej bez odpowiedniego zezwolenia i z naruszeniem innych wymogów ustawy, może pociągać za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla organizatora i uczestników „konkursu”, z odpowiedzialnością karnoskarbową włącznie.
Częstym zabiegiem organizatorów wydarzeń biegowych jest powierzenie przeprowadzenia loterii sponsorowi zewnętrznemu. Znajduje to również swoje umiejscowienie w regulaminie takiej imprezy. Sponsorowi nagrody pozwala to na promocję marki lub produktu, natomiast z organizatora niejako zdejmuje odpowiedzialność za przeprowadzenie procedury nie związanej ściśle z rywalizacją sportową.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.