06.06.2022
Wielofunkcyjność mediacji
Na całym świecie mediacja stała się powszechnym sposobem rozwiązywania konfliktów, począwszy od rozwodów, przez spory w miejscu pracy, aż po zrywane różnego rodzaju umowy. Liczba sporów związanych ze sportem wzrosła w ostatnich latach i chociaż niektóre przepisy sportowe przewidują mediację przed wszczęciem arbitrażu lub postępowania sądowego, mediacja jest w sporcie na ogół niewystarczająco wykorzystywana. Widać jednak wzrost liczby spraw mediacyjnych w sporcie w nadchodzących latach, ponieważ wielu zainteresowanych zdaje sobie sprawę z pełnego potencjału posiadania uprawnień do formułowania warunków rozwiązywania ich sporów (nie wspominając o korzyściach kosztowych i czasowych, a także o możliwości zachowania relacji i ochrony reputacji). Mediacja to popularny i skuteczny sposób rozwiązywania sporu. Alternatywy w postaci sporu sądowego lub arbitrażu czasami nie są odpowiednim mechanizmem do osiągnięcia rozwiązania, ponieważ najczęściej proces zapewnia, że jedna ze stron odchodzi jako „przegrany”, co wiąże się ze znacznymi kosztami prawnymi. Decyzje mogą być często publikowane (a postępowania mogą być otwarte dla publiczności i prasy), co wiąże się z ryzykiem naruszenia reputacji.
Kim jest mediator ?
To niezależna, bezstronna osoba trzecia wybrana przez strony. Może on być prawnikiem, może mieć doświadczenie w stosunkach pracy, lub specjalistą ds. rozwiązywania sporów z zakresu prawa rodzinnego lub osobą, która ma doświadczenie w innych obszarach. Rolą mediatora nie jest określenie meritum sprawy którejkolwiek ze stron, ale pomoc stronom w ułatwieniu zawarcia porozumienia. Mediator kieruje negocjacjami między stronami tak, aby strony mogły dojść do wzajemnie akceptowalnych rozwiązań. Mediator musi być wysoce obiektywny i musi zachowywać neutralność podczas całego procesu mediacji. Zgodnie z Kodeksem Etyki, wysoki stopień poufności jest wymagany we wszystkich aspektach procesu mediacji. Praca obejmuje zapewnienie wszystkim stronom równych możliwości bycia wysłuchanym i reagowania, zapewniając, że negocjacje odbywają się w uczciwy i zrównoważony sposób, pomagając każdej ze stron w określeniu własnych potrzeb, ocenie opcji i opracowaniu rozwiązań. Zadania te muszą być wykonywane sumiennie i niezależnie od wpływów lub uprzedzeń. Głównym celem mediacji jest sprawdzenie, czy możliwe jest znalezienie wzajemnie akceptowalnego rozwiązania, które doprowadzi spór do końca.
Proces mediacyjny
Wstępne krótkie spotkanie mediatora ze stronami, umożliwia każdej z nich przedstawienie i rozwinięcie punktów przedstawiających ich stanowisko lub po prostu przekazanie, jak każda ze stron postrzega swoją sprawę i jak chciałaby ją rozwiązać.
Zwykle mediator zachęca każdą ze stron do wyjścia poza argumenty prawne i zakwestionowania, czy środek odwoławczy nałożony przez sąd byłby w interesie którejkolwiek ze stron. Co najważniejsze, strony nie muszą przekonywać mediatora ani drugiej strony do własnej sprawy, ale powinny zastanowić się, w jaki sposób chcą naprawić sytuację.
Rozmowy mediacyjne mogą odbywać się w wyznaczonym przez strony neutralnym miejscu, w jednym pomieszczeniu, lub w odrębnych, w zależności od poziomu zaistniałego antagonizmu. Mediator może udostępnić informacje innej stronie tylko wtedy, gdy strona ujawniająca wyrazi na to zgodę. Niezwykle ważne jest, aby obie strony zaufały mediatorowi, który będzie otwarcie omawiał sprawy na prywatnych sesjach.
Mediacja jest procesem zarówno zorganizowanym, jak i zarządzanym, w którym strony rozmawiają z mediatorem zarówno wspólnie, jak i indywidualnie, a także ze sobą w celu sprawdzenia, czy istnieje wspólna podstawa do osiągnięcia porozumienia.
Mediator będzie kontrolował rozmowę, aby zapewnić, że strony są względem siebie uprzejme przez cały czas, słuchają siebie, mają możliwość swobodnego wypowiadania się na tak zwanych sesjach wspólnych i sesjach prywatnych i są w stanie naprawdę przedstawić swoje myśli i propozycje dotyczące rozwiązania sprawy.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zostanie przygotowana ugoda. Dla wielu istotne może być to, że ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.
Po co nam mediacja ?
Sport to wielki biznes. A tam, gdzie jest wielki biznes, niezmiennie są spory. Mediacja jest odpowiednia dla szerokiej gamy sporów. Wiele sporów związanych ze sportem to te, w które zaangażowany jest sportowiec lub podmioty sportowe. Klasycznym przypadkiem jest spór kontraktowy.
Wiele umów przewiduje obecnie, że strony muszą uczestniczyć w mediacji przed wszczęciem postępowania w sądzie lub skierowaniem do arbitrażu. U podstaw tego wszystkiego leży potrzeba szybkiego podjęcia każdego kroku, jeden po drugim, aby uniknąć opóźnień, desperacji, rozczarowania i dysfunkcji, które w przypadku przeciągania się procesu będą miały negatywny wpływ na wiele osób, nie tylko strony.
Mediacja to idealna metoda rozwiązywania sporów związanych ze sportem. A zatem nie tylko dlatego, że mediacja jest szybka i skuteczna, ale przede wszystkim dlatego, że ma zdolność przekształcenia konkurentów w towarzyszy, zgodnie z zasadami dobrej sportowej rywalizacji, i poprowadzenia wszystkich stron do zwycięstwa.
Mediacja
09.06.2023
Mediacja
12.09.2022
Mediacja
08.08.2022
09.06.2023
20.10.2022
12.09.2022
08.08.2022
19.07.2022
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.