23.10.2012
W jednym z komentarzy do poprzedniego wpisu o wyborach w Polskim Związku Piłki Nożnej internauta poddał w wątpliwość zgodność wyborów z przepisami ustawy o sporcie. Chodzi tu przede wszystkim o postanowienia art. 9 ust. 3 pkt 1 tejże ustawy, który stanowi, że członek zarządu polskiego związku sportowego nie może łączyć tej funkcji z funkcją w innych władzach tego związku. Warto w tym momencie podkreślić, że na podstawie art. 22 par 1 statutu PZPN najwyższą władzą tego związku jest Walne Zgromadzenie Delegatów, które – jak była mowa we wcześniejszym wpisie – dokona wyboru Prezesa PZPN oraz członków zarządu. Chciałbym w tym momencie poruszyć dwa problemy związane z interpretacją wspomnianego wyżej przepisu ustawy o sporcie w kontekście działalności Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pierwszą kwestią jest skład personalny Walnego Zgromadzenia Delegatów, którego obrady zaplanowane na najbliższy piątek. Wprawdzie PZPN nie ujawnił oficjalnej listy delegatów, jednak media sportowe podały nieoficjalne zestawienie nazwisk osób, które za kilka dni podejmą wiążące decyzje dla polskiego futbolu[1]. Prawdziwość tej listy zostanie zweryfikowana w piątek, jednakże już teraz można zastanowić się nad scenariuszem, w którym rzeczywiście podane osoby będą brały udział w Walnym Zgromadzeniu Delegatów. Czytając nazwiska delegatów z poszczególnych Wojewódzkich Związków Piłkarskich zastanowił mnie fakt pojawienia się wśród nich osób, które według oficjalnej strony PZPN są również członkami Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Czy można to w jakikolwiek sposób uzasadnić? Wydaje mi się, że nie. Na podstawie art. 22 par. 6 pkt 1 statutu PZPN delegaci na Walne Zgromadzenie muszą być zastępowani przez prawidłowo wybranych zastępców w razie przyjęcia funkcji członka zarządu PZPN, Komisji Rewizyjnej oraz innych statutowych organów jurysdykcyjnych. Na podstawie art. 45 statutu PZPN do organów jurysdykcyjnych należą: 1) Komisja Dyscyplinarna, 2) Najwyższa Komisja Odwoławcza, 3) Komisja ds. Licencji Klubowych, 4) Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych, 5) Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych, 6) Piłkarski Sąd Polubowny. I w tym momencie pojawia się druga wątpliwość. Art. 35 par. 6 statutu PZPN stanowi, że członek Zarządu nie może być równocześnie członkiem organów jurysdykcyjnych Związku ani Komisji Rewizyjnej. Czy na pewno jest to zgodne z przywoływanym wyżej przepisem ustawy o sporcie dotyczącym zasady niełączenia funkcji w zarządzie polskiego związku sportowego z funkcją w innych władzach tegoż podmiotu? Regulamin Dyscyplinarny PZPN wyróżnia organy Polskiego Związku Piłki Nożnej: władzy, kontroli, jurysdykcyjne i doradcze. Wydaje się zatem, że wszystkie te organy powinny znaleźć się w przywołanym wyżej przepisie statutu PZPN.
Jak widać, kwestia łączenia funkcji delegata ze stanowiskiem w Zarządzie nie musi być tylko przeoczeniem podczas procesu wybierania działaczy reprezentujących środowisko piłkarskie w Walnym Zgromadzeniu Delegatów. Problem wydaje się również leżeć w wewnętrznych regulacjach prawnych PZPN. Wybory w Związku już w piątek, zatem ciężko przypuszczać, by już na najbliższym Zgromadzeniu przeprowadzono zmiany, które dostosowałyby kwestie normatywne Polskiego Związku Piłki Nożnej z postulowanym stanem, określonym w ustawie o sporcie.
[1] Lista wg sport.pl http://m.wroclaw.sport.pl/sport-wroclaw/1,123476,12660945,Tylko_u_nas__Oni_wybiora_nowego_prezesa_PZPN__ZOBACZ.html
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.